Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Актуелности

Година рада, реда и перспективе

31.12.2015.

- Годину на измаку сматрам успешном. Била је то година реда, рада и перспективе и година у којој није било ниједне афере. У 2015. смо, радећи вредно, одговорно и поштено, поставили чврсте темеље за реализацију многих пројеката који су стратешки важни за наш град и реализовали или привели крају неке пројекте који су такође значајни за будућност града и живот наших суграђана - изјавио је градоначелник Суботице Јене Маглаи представљајући резултате рада локалне власти у овој години.

9809_1.jpg

Три значајна пројекта

Наглашавајући да су наставак изградње зграде Народног позоришта, обнова Синагоге и побољшање еколошког статуса језера Палић и развој туризма на Палићу три веома значајна пројекта за Суботицу, он је, на прес-конференцији у Медија-центру Градске куће, казао да је у овој години стари део зграде Народног позоришта комплетно обновљен споља и да су у току радови на изградњи новог дела објекта, за шта је обезбеђено 225 милиона динара.

- Сматрам изузетно значајним то што смо поново вратили Републику - Министарство културе и информисања - да финансира пројекат изградње Народног позоришта у Суботици. То је од посебног значаја, зато што Република годинама није била учесник у финансирању изградње зграде позоришта, а има уговорну обавезу. За наредну годину, са републичког нивоа за позориште је обезбеђено 35 милиона динара, са градског 30 милиона динара, а очекују се средства и са покрајинског нивоа – рекао је градоначелник Маглаи, и додао да верује да ће нови део зграде позоришта у наредној години бити споља завршен и да ће центар Суботице добити нови изглед.

Говорећи о радовима на згради Синагоге, навео је да су изведени радови на обнови три фасаде, као и на кровној конструкцији, и да су у току радови на северној фасади. Окончање радова, најавио је, очекује се до јуна 2016. године, а комплетан завршетак реконструкције и адаптације унутрашњег дела зграде Синагоге до јесени 2017. године.

Уз истицање да су у оквиру финансијске сарадње СР Немачке са Републиком Србијом, коју Влада Немачке спроводи путем KfW развојне банке, одобрена бесповратна средства у износу од 6,5 милиона евра за реализацију Пројекта заштите биодиверзитета језера Палић и Лудаш, градоначелник Маглаи је подсетио да је усвојен и Програм развоја туризма региона језера Палић - Мастер план, чиме су, како је рекао, створени услови да се на пролеће распише међународни тендер и да већ у 2016. години имамо првог стратешког инвеститора за изградњу хотелског комплекса на Палићу.

- Развој туризма на Палићу ’тапка у месту’, а имамо све предиспозиције да направимо од тога заиста успешан пројекат који ће и у економском смислу повући не само Палић него и Суботицу и читаву регију - казао је Јене Маглаи.

Настављено привлачење инвеститора и отварање нових радних места

У овој години се, подвукао је, наставило са привлачењем инвеститора и отварањем нових радних места.

- У 2015. години на територији града Суботице запослено је 4.600 људи, што је за 20 одсто више у односу на 2014. годину. Ми смо, када је реч о привлачењу страних инвестиција и степену запошљавања лидер не само у околини него у Војводини. Суботицу више цене људи који је посете од људи који овде живе и то треба да се промени. А ово су егзактни подаци који говоре о томе да ова заједница и ова регија имају своју перспективу. Само треба да се ради озбиљно и одговорно - сматра Маглаи.

Оценио је да је, када је реч о инвестицијама, у овој години можда направљен највећи помак у последњих неколико деценија.

- Нисмо расипали имовину града, нисмо распродавали и замењивали пословне просторе, нисмо харчили грађевинско земљиште него смо стицали за овај град и генерације које долазе. Град је у 2015. години купио имовину у вредности већој од шест милиона евра, решили смо питање војне имовине - војног комплекса ‘Коста Нађ’ и Клуба Војске Србије - и купили комплекс ’Зорке’, око 30 хектара земљишта. У последње две-три деценије град није стекао имовину у тој вредности. Ако мислимо на своју будућност, онда морамо да стичемо имовину која ће представљати залог за будућност - нагласио је градоначелник Маглаи.   

Навео је да се кренуло у изградњу Регионалног центра за управљање отпадом, пројекта чија је укупна вредност 24 милиона евра, и да је велики посао ове године урађен и на изградњи колекторске мреже и централног магистралног водовода.

- Колектор VII је завршен, Колектор II се гради и биће завршен до краја јуна 2016. године, шест месеци пре рока. У наредним месецима очекује се расписивање међународног тендера за изградњу Фабрике воде 2. То је пројекат вредан три милиона евра који би до 2018. године требало да обезбеди квалитетно водоснабдевање и западног дела града – рекао је Маглаи.

Уштеде у поступцима јавних набавки

Он је истакао да је 2015. била и година значајних уштеда и да је поступак код већих јавних набавки био за 20 до 30 одсто јефтиније уговорен у односу на пројектантску цену  радова.

- Код изградње Колектора VII, Колектора II и централног магистралног водовода уштедели смо два милиона евра јер је посао уместо седам милиона евра, колико је требало да кошта ова фаза радова, уговорен за нешто мање од пет милиона евра. Данас сам потписао уговор о извођењу радова везан за изградњу хале у Индустријској зони ’Мали Бајмок’, где ће локална самоуправа уз подршку Управе за капитална улагања АП Војводине изградити нову халу површине 2.100 метара квадратних коју ће издавати потенцијалним инвеститорима. Тај пројекат је требало да кошта 175 милиона динара, а уговорили смо га за 115 милиона динара - нагласио је Јене Маглаи.

Осврћући се на сарадњу са покрајинским и републичким органима, рекао је да је сарадња била добра и да је у 2015. години са покрајинског и републичког нивоа повучено од 600 до 700 милиона динара.

Упитан да оцени сарадњу и прокоментарише колико су чланови из редова Српске напредне странке у локалној власти допринели реализацији оствареног у 2015. години, градоначелник Маглаи је истакао да је сарадња била квалитетна, како са председником Скупштине града Илијом Маравићем, тако и са члановима Градског већа, Милимиром Вујадиновићем и Небојшом Дарабошем, о чијем раду и способностима, како је нагласио, најбоље говоре резултати постигнути у областима социјалне заштите и привреде, за које су задужени.