Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

A város felelősségteljesen gondoskodik a vízről

2020.12.15.

Sánta Csaba, a Vízművek és Csatornázási KKV beruházási és fejlesztési igazgatója, valamint Petar Bjegović, a belgrádi Sade cég, a francia Weolia Water és az újvidéki Graditelj GP konzorciumának képviselője ma jegyzőkönyvet írtak alá a Mágneses Mezőkön található II. Vízkivételi Mű vízfeldolgozó berendezése munkálatainak átadásáról és átvételéről, amelyet a Szabadka város vízrendszereinek a fejlesztési projektje keretében építettek ki az Európai Felújítási és Fejlesztési Bank (EBRD) hiteléről szóló rendelettel és szerződéssel összhangban, a Nyugat-Balkáni Közös Európai Alap támogatásával. A beruházás szerződéses értéke mintegy 5,5 millió euró. Az új létesítmény átvételéről szóló szerződése ünnepélyes aláírásánál jelen volt dr. Pásztor Bálint, a Szabadkai Városi Képviselő-testület elnöke,  Kern Imre, Szabadka alpolgármestere, az EBRD Bank és az EU szerbiai delegációja műveleti osztályának képviselői, Góli Csilla, a Városi Tanács kommunális tevékenységekért és fejlesztésért felelős tagja, továbbá Sugár György, a Vízművek és Csatornázási KKV igazgatója.

13837_1.jpg

Pásztor Bálint megállapította, hogy a mai ünnepségen kettős minőségben van jelen: Szabadka Városi Képviselő-testületének elnökeként és egy nemzetközi megállapodás aláírásának szereplőjeként, mely szerződést 2012-ben népképviselőként támogatta a Szerb Köztársaság Képviselőházában, s amelynek köszönhetően megvalósult ez a projekt. Pásztor kiemelte, hogy Szabadka város vízrendszereinek fejlesztési projektje az erről szóló rendeletnek és az EBRD Bankkal 2012-ben aláírt 11 millió euró értékű hitelszerződésnek, valamint a Nyugat-Balkáni Közös Európai Alap 2,5 millió eurós adományának köszönhetően valósult meg.

„A négy ütemben megvalósult projektnek köszönhetően 2017 őszétől mintegy 9 kilométernyi gerinccsatorna éls utcai csatornahálózat, valamint 11 kilométernyi fő- és utcai vízvezeték épült ki, de a projekt legfontosabb eleme a víz minőségét javító berendezés, amelynek köszönhetően Palics, az Újvárosi HK és a Radanováci HK lakosai sokkal jobb minőségű vizet fogyaszthatnak. Ez nagyon fontos az infrastruktúra fejlesztése és a polgárok életminőségének a javítása, de igencsak fontos a turizmus, főként a palicsi turizmus fejlesztése szempontjából", hangsúlyozta Pásztor Bálint.

Kern Imre alpolgármester elmondta, hogy 2001-ben, amikor először vetődött fel új szennyvíz-tisztító építése Szabadkán és Palicson, felvették a kapcsolatot az EBRD Bankkal, s az akkor kezdett megbeszélések néhány évvel később sikerrel zárultak.

„A szennyvíztisztító építésének kezdetén kitűnő együttműködés jött létre az EBRD Bankkal és az európai pénzügyi intézményekkel. Annak a sikeres projektnek köszönhetően új alapok is megnyíltak. Az elmúlt 15 évben a szabadkai vízvezeték- és csatornahálózat fejlesztésére közel 40 millió eurót fordítottunk. Ez nagy siker a Vízművek és a projekteket támogató városvezetés számára is. Fontos ez a szabadkai polgároknak is, hiszen Szerbiában egyedüliként rendelkeznek európai szintű szolgáltatásokkal: arzén- és vegyszermentes ivóvízzel, tiszta vízzel rendelkezünk, és a szennyvíztisztító is megfelel az európai követelményeknek”, emelte ki Kern, és felkérte a polgárokat, hogy minél nagyobb számban csatlakozzanak az újonnan megépült vízvezetékre és csatornahálózatra.

Hargitai Zsuzsanna, az EBRD nyugat-balkáni regionális igazgatója, a belgrádi iroda igazgatója aláhúzta, hogy reményei szerint mind több szerbiai város vesz példát Szabadkáról a szennyvizek feldolgozására szolgáló infrastruktúra fejlesztését illetően.

Martin Klaucke, az EU szerbiai delegációja műveleti osztályának képviselője kijelentette, hogy Szerbia számára az európai integráció nem elvont fogalom, hanem olyasvalami, amit az emberek láthatnak és érezhetnek otthonaikban a számukra és gyermekeik számára biztosított tisztább és biztonságosabb víz formájában.

„A környezetvédelem az emberek védelmét is jelenti. Ez az ami az EU-ban magától értetődik: jobb életet biztosítani a polgárok számára”, üzente Klaucke.

Sugár György, a Vízművek és Csatornázási KKV igazgatója többek között elmondta, hogy a nyers víz kezelésére szolgáló másodpercenként 80 liter kapacitású szűrtőállomás, a két és félezer köbméteres fogyasztás-kiegyenlítő tartály, a 200 literes másodpercenkénti kapacitású nagy nyomású szivattyúállomás és a nyers vízből származó iszap kezelésére szolgáló létesítmények a berendezés legjelentősebb infrastrukturális elemei és Szabadka város számára évtizedes építészeti, műszaki és technológiai vállalkozást jelentenek.

„A mai nap fordulópontot jelent a projektben, mert a beruházó jogot és kötelezettséget szerez arra, hogy irányítsa az új létesítményt, s hogy folyamatosan felügyelje, vajon a berendezés jellemzői megfelelnek-e az építkezés megkezdése előtt megszabott követelményeknek. Az elmúlt időszakban elvégzett munka alapján a beruházó arra számít, hogy a jövő év tavaszán egészséges ivóvíz érkezik a város minden háztartásába, Nagyradanovácra és Palicsra”, emelte ki Sugár György.

13837_3.jpg