Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Megnyitották a Városi Könyvtár új olvasótermét

2020.12.28.

Pásztor István, Vajdaság AT Képviselőházának elnöke, Stevan Bakić, Szabadka polgármestere, dr. Pásztor Bálint, Szabadka Város Képviselő-testületének elnöke, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Dragan Rokvić, a Szabadkai Városi Könyvtár igazgatója részt vettek a Városi Könyvtár új, funkcionális, korszerű és minden EU-s szabványnak megfelelő olvasótermének mai ünnepélyes megnyitóján. Az idén szeptemberben megkezdett beruházás értéke összesen 600.000 EUR.

 13857_1.jpg

Pásztor István felszólalásában elmondta, hogy a Városi Könyvtár mindannyiunk számára az önazonosság megőrzésének bázisát képező intézmény, és azért volt szükség erre a beruházásra, de az identitásunk megőrzése mellett a további kutatások folytatása érdekében is.

Elmondta továbbá, hogy a projekt a Szabadkai Városi Könyvtár fennállása 125. évfordulójának megünneplése előkészületei előtt kezdődött meg és az elmúlt hét esztendőben az intézmény tatarozásának különböző szakaszai voltak és azok kivitelezése meg is történt, a mai esemény pedig mindezeknek az ünnepélyes befejezéséről szól. 

„Nagy megelégedésemre szolgál, hiszen több mint 600.000 eurót biztosítottunk és ez nagyon jelentős összeg.  Szeretnék köszönetet mondani Hajnal Jenőnek, akinek oroszlánrésze volt ebben a projektben. Ezt a történetet ki kellett találni, be kellett csomagolni és úgy kellett tálalni, hogy abból kedvező határozat szülessen, amely évről évre lehetővé teszi ennek a projektnek a megvalósíthatóságát. Ez megtörtént az elmúlt években és köszönjük Hajnal elnök úrnak, legfőképpen pedig azt, hogy Vajdaság-szerte vannak ilyen projektjeink. Szabadkán, a könyvtár olvasótermének kiépítése mellett, sok mindent tettünk. A Zsinagógától a Sárgaház felújításán át a Népszínházba való beruházások folytatásával. Remélem, hogy a jövő évben megkezdhetjük a püspöki nagytemplom restaurálását és állagmegóvását is.” – emelte ki Pásztor István.

Stevan Bakić polgármester elmondta, hogy az új olvasóterem világszínvonalú könyvtári körülményeket vezet be a Szabadkai Városi Könyvtárba, és külön örül annak, hogy mindez éppen az intézmény megalapításának 130. évfordulójára történik. 

„Ez az ünnepélyes pillanat alkalom arra, hogy a könyvtár megalapításának legnagyobb szorgalmazójára emlékezzünk, Iványi István professzorra és mindazokra, akik hozzájárultak ennek az intézménynek a fejlesztéséhez, mint Jovan Manojlović, Mijo Mandić, Milkó Izidor, Blaško Vojnić Hajduk, Aleksa Ivić, Gustav Tonč, valamint a többi alapítóra, igazgatóra, támogatóra és a könyvek e templomának jótevőire. Ivo Andrić mondta ezt a könyvtárunk meglátogatásának alkalmával: „Jó alapotok van, csak arra legyen gondotok, hogy tovább építsétek”. Ez az olvasóterem is a továbbépítése mindannak, amit az említett személyiségek ránk hagytak” - hangsúlyozta Bakić polgármester.

Szerbiában – tette hozzá - soha ennyit nem fektettek a kultúrába és a szellemiségbe, mint az elmúlt nyolc évben. 

„Köszönve a Szerb Kormány kultúrpolitikájának és Aleksandar Vučić elnöknek, megújult a belgrádi Néprajzi Múzeum, a Kortárs Művészeti Múzeum és számos más intézmény az egész országban, a teljesen befejezett Szent Száva templommal, mindezek csúcsaként. Köszönetet mondok a Bethlen Gábor Alapkezelőnek és Magyarországnak, amely lehetővé tette ennek a projektnek a finanszírozását. Ez a könyvtárnak nyújtott magyarországi támogatás annak a jó kapcsolatnak az eredménye, amely a két ország között a fennállásuk óta soha nem volt még ilyen jó.  Gratulálok a munkaközösségnek és minden szabadkai lakosnak és jó munkát kívánok a kulturális örökségünk megóvásán, tanulmányozásán és bemutatásán végzett munkához!” – fejezte ki köszönetét és jókívánságait ki Bakić polgármester.

Dr. Pásztor Bálint elmondta, hogy véleménye szerint mindazt ápolni, óvni kell és újra kell éleszteni, ami Szabadka szellemiségét képezi, de ez - mint mondta - nem azt jelenti, hogy meg kell állítani a történelem kerekét és nem használni a XXI. századot fémjelző korszerű lehetőségeket.

„Ezért tökéletes ez a beruházás, mert kutatóink és mindazok, akik a szabadkai könyvtárba látogatnak, olyan feltételek alatt dolgozhatnak és alkothatnak, mint kollégáik az európai és világvárosokban. Ez azt jelenti, hogy a Szabadkai Városi Könyvtár számos könyvtár előtt van, nem csak országos szinten, hanem a környező országok viszonylatában is. Ez nem a szabadkai könyvtár vezetőségének és legkevésbé sem a politikusok felelőssége, de remélem, hogy a szabadkai kutatók és olvasók, valamint országunk és a környezetünk kutatói és polgárai is élnek majd a mai nappal átadott és rendelkezésre álló lehetőségekkel. 

„Amint felújítjuk a Városi Könyvtár egész épületét, elmondhatjuk majd, hogy ez az intézmény eleget tesz mindazoknak az igényeknek, amelyeknek egy modern könyvtárnak meg kell felelnie.”- tette hozzá.

„Másrészt mondhatjuk majd azt is, hogy megvédtük és megtartottuk a Városháza, a Zsinagóga és a palicsi épületek felépítéséig a város jelképét jelentő épületet. Szeretnék emlékeztetni arra, hogy ez az épület régebbi a város legtöbb épületénél és Szabadka szimbóluma volt. Történelme alatt többféle rendeltetésre használták, de már évtizedek óta a Városi Könyvtár épületeként ismerszik meg. Köszönetet mondok mindazoknak, akik segítettek abban, hogy ez a projekt megvalósuljon, és a rajzok úgy készüljenek el, hogy ezt a csodát eredményezzék, amelyben mindannyian gyönyörködhetünk. – mondta dr. Pásztor Bálint.   

A jubileumról és a beruházásról szólva Dragan Rokvić elmondta, hogy a nehéz év ellenére is sikerült befejezni azt a projektet, amelyről az előző nemzedékek álmodtak.

„Megvalósultak a terveink, sikerült egy korszerű olvasótermet létrehoznunk, de ezzel még az ambícióinknak nincs vége, mert kidolgoztuk a könyvtár felújításának ötlettervét, és az elkövetkező időszakban ezen dolgozunk majd. Áttekintettük a további fejlődés irányvonalait, és már néhány intézkedést megtettünk a korszerűsítés érdekében, útközben pedig őrizni, konzerválni és restaurálni fogjuk Raichle Ferenc hagyatékát, ezt a gyönyörű palotát. -mondta az intézmény igazgatója.

A megjelentekhez szólt még Živka Radulović Ražnatović építészmérnök, a könyvtárépület teljes felújítása ötlettervének készítője és mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

A korszerű olvasóterem a Bethlen Gábor Alapkezelő segítségével valósult meg, amely a Magyar Nemzeti Tanács és Magyarországág Kormányának támogatási eszközeit biztosította.

A Szabadkai Városi Könyvtárat a Gimnáziumhoz alapították 1890-ben, így Szabadka legöregebb kulturális intézménye.

13857_2.jpg