Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Társadalmi tevékenységek decentralizációja

2011.02.10.

Szabadka, Zombor, Ada, Topolya, Kanizsa és Torontálszécsány képviselői valamint a Városok és Községek Állandó Konferenciájának képviselője (SKGO) ma együttműködésről szóló memorandumot írtak alá a Városháza kéktermében a  Támogatás a helyi önkormányzatoknak a társadalmi tevékenységek decentralizációjában nevű projekt kapcsán, melyet a SKGO, Norvégia helyi és regionális vezetőinek csoportja és a Liberális Demokrata Tanulmányi Központ (CLDS) valósít meg a Norvég Királyság Külügyminisztériumának támogatásával.

3980_1.jpg


A projektum célja támogatást nyújtani az átvett decentralizált funkciók és közszolgáltatások integrálásában a helyi szintű oktatás, egészségügy és szociális védelem terén történő további decentralizáció érdekében. A projektum keretében előirányozták egy fejlett decentralizált szolgáltatáshálózat létrehozását. A projektum a helyi önkormányzatok  támogatását célozza meg, hogy fejlesszék a releváns szolgáltatásokat felhasználva azokat a lehetőségeket, melyeket az új törvényes keret megenged.
Saša Vučinić, Szabadka polgármestere többek közt azt mondta, hogy ezen a projekten belül az elkövetkező két és fél évben hat helyi önkormányzat működik majd együtt, és tapasztalatcserék útján keresik a megoldást arra, hogyan lehet további eredményekhez jutni, melyekkel további lépéseket tehetnének a központi hatalom irányában. Azt is elmondta, hogy éppen ma ellenőrzik az iskolahálózat ésszerűsítési programját a gyakorlatban, és ez olyan szegmentum, amikor a többi öt önkormányzattal együtt elsőkként látnak hozzá a decentralizációs modell elkészítéséhez, mely bele fog kerülni a bázisba.
- Gondolom, hogy ez ennek a projektnek egyik talán kissé elhanyagolt szegmentuma, nem hangsúlyoztuk eléggé a bevezető nyilatkozatainkban. Ezzel az együttműködéssel megalkotjuk azt a modellt, melyet a Városok és Községek Állandó Konferenciáján keresztül bemutatunk a központi hatalmi szerveknek, és ez lesz az első alkalom, hogy valamit decentralizációs modellként mutatunk be a bázisból. Örülök, hogy Szabadka volt a házigazdája ennek a szerződéskötésnek, és hogy mától megkezdődik a memorandumot aláírt önkormányzatok aktív  együttműködése, de azokkal a partnereinkkel és szervezetekkel is, melyek nekünk ebben támogatást nyújtanak, hangsúlyozta Vučinić.
Đorđe Staničić, az SKGO főtitkára elmondta, hogy ez a hálózat, amit ma kezdtek létrehozni, egyike Szerbia három jövendőbeli hálózatának.  
- Az az elképzelésünk, hogy ellenőrizni kellene a hatályos jogszabályokat és a községek hatásköreit a tények és a pontos statisztikai adatok megállapítása érdekében, és hogy láthatóvá váljon, hogy az így kapott adatokkal mit lehet kezdeni, hogyan lehet megtenni a további lépéseket és javaslatokat, milyen irányba mozduljanak el a társadalmi tevékenységek a helyi önkormányzatok hatásköre szempontjából. Hisszük, hogy a pontos adatok és tények felhasználásával eljutunk a megfelelő válaszokig, hogy a helyi szinten nyújtott szolgáltatások még fejlettebbek legyenek és hogy a polgárok felismerjék, milyen erőfeszítéseket tesznek az önkormányzatok  annak érdekében, hogy a városokban és községekben javuljon az életminőség, mondta Staničić.
Elita Cakule, a nemzetközi projektumok  és Norvégia helyi és regionális vezetői csoportjának igazgatója kiemelte azt a  gyakori jelenséget, mely szerint a központi hatalmi szervek azt állítják, a helyi hatalmi szervek nem képesek megfelelő eredményeket felmutatni, és hogy ez a projektum tulajdonképpen információk és bizonyítékok gyűjtése arra vonatkozólag, hogy a helyi önkormányzatok képesek elvégezni a feladatukat.