Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

A lehetőségekkel és ne a szükségletekkel összhangban tervezzünk

2014.08.12.

Maglai Jenő, Szabadka polgármestere, Ilija Maravić, a Városi Képviselő-testület elnöke, Tomislav Veljković alpolgármester és Kern Sólya Mária, a polgármester kommunális tevékenységekért és környezetvédelemért felelős tanácsosa ellátogattak a Vízművek és Csatornázási KKV (VéCS KKV) és a városi szennyvíztisztító berendezéshez (VSZB).

8213_1.jpg

A Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat a helyi önkormányzat egyik stratégiai vállalata – mondta az újságíróknak Maglai Jenő polgármester a Vízművek és Csatornázási KKV vezetőivel folytatott megbeszélést és a Vízművek körletében található szennyvízminőség-vizsgáló laboratórium megtekintését követően.  

- Szabadka város területén a vízvezeték-hálózat teljes hossza több mint 530 kilométer, a lefektetett csatornahálózaté pedig mintegy 270 kilométer.  A Vízművek és Csatornázási KKV vagyonának értéke, amely – mivel Szabadka Város az alapító, ezért bizonyos értelemben a városé is – több mint 30 millió eurót tesz ki – hangsúlyozta Maglai Jenő.

Középtávú fejlesztési stratégia kell

A helyi önkormányzatra és a vízművekre a jövőben komoly kihívások várnak, mondta a polgármester, majd hozzátette, hogy az elkövetkező időszakban többet kellene tenni a vízvezeték- és a csatornahálózat bővítése és a jó minőségű kezelt víz biztosítása érdekében, mégpedig egy vízgyár megépítésével a II. vízkivételi mű területén.

- A jövő nagy kihívása az is, hogyan összehangolni a város és a vízművek anyagi lehetőségeit a polgárok szükségleteivel. Véleményem szerint a vízvezeték- és csatornahálózat fejlesztésére ki kell dolgozni egy komoly középtávú stratégiát, mivel egyértelmű, hogy a kétezres évek elején kidolgozott tervek nem valósulhatnak meg. Tervezni a lehetőségekkel összhangban kell, nem pedig a szükségletek alapján – hangsúlyozta Maglai Jenő, majd hozzátette, hogy ez a helyi önkormányzat és a vízművek vezetői számára komoly feladatot jelent az elkövetkező néhány évtizedben.

A polgármester leszögezte, hogy a Vízművek és Csatornázási KKV-nek is vannak gondjai, hiszen még mindig nem kezdődtek meg a munkálatok az egyes vízvezeték-építési projektek megvalósításán, késnek a közbeszerzési eljárások is, ezért még az idén el kell érni, hogy a városi szennyvíztisztító berendezés még idén megkapja a használatbavételi engedélyt.   

Tóth Godó Valéria, a Vízművek és Csatornázási KKV megbízott igazgatója elmondta, hogy osztja a polgármester véleményét arról, hogy a vízvezeték- és csatornahálózat fejlesztésére reális középtávú terveket kellene kidolgozni, mert a vízművek lehetőségei a jelenlegi gazdasági környezetben szűkösebbek, mint amilyenre ebben a vállalatban hosszú távon számítottak.   

Elmondta, hogy az ivóvíz minőségét naponta figyelemmel kísérik a VéCS KKV laboratóriumában és ellenőrzik a Közegészségügyi Intézetben.  

- A zombori kellemetlenségek miatt úgy vélem, hogy vállalatunk esetében is szükségesek az óvintézkedések – mondta Tóth Godó Valéria.

Szavai szerint beszélgettek arról is, hogy Szabadka Város milyen mértékben nyújthat segítséget a VéCS KKV terveinek a megvalósításához, a másodlagos vezetékek kiépítéséhez a helyi közösségekben. Erre a célra még mintegy 11 millió euró hiányzik, a másodlagos vezetékhálózat megépítésére pedig az eszközöket az elkövetkező öt alatt kell megtervezni.

Rövidesen használatbavételi engedély a szennyvíztisztítóra

A II. és a VII. gerinccsatorna megépítésére a közbeszerzési eljárásnak vége, a szerződések aláírására várhatóan szeptemberben kerül sor és a megbízott igazgató szavai szerint a munkálatok október 1-jén kezdődhetnek el.  

Kiemelte, hogy a mai megbeszélések során azt kérte, hogy a város a költségvetésből vállalja át a szennyvíztisztítóval kapcsolatos hitel egy részének a törlesztését, ami jelenleg a vízműveket terheli.  

- Éves szinten mintegy 100 millió dinárról van szó. Sokat jelentene nekünk, ha a kölcsön felét a város finanszírozná, akkor maradna pénzünk a megelőző karbantartásra is – hangsúlyozta Tóth Godó Valéria.

Bejelentette, hogy 2014 végéig befejeződnek az előkészületek a II: vízkivételi mű vízgyárával kapcsolatos közbeszerzési eljárásra.

- Számunkra nagyon fontos az új vízgyár, mert Palics és a környező települések az eddiginél biztonságosabb kezelt vizet fogyaszthatnak majd. A vízfeldolgozás kapacitásának a növelésével biztonságosabbá válik a fogyasztók vízellátása is – hangsúlyozta Tóth Godó Valéria.

A központi városi szennyvíztisztító berendezés megtekintését követően Sugár György, a VéCS KKV műszaki igazgatója elmondta, hogy a berendezés igen magas követelményeknek megfelelően működik, a jelenleg használatos egyik legkorszerűbb technológiával.  

Őszre szeretnénk megkapni a használatbavételi engedélyt, ezt pedig úgy kaphatjuk meg, hogy az újvidéki Műszaki Tudományok Kara (MTK) kidolgozta a betonszerkezetek szanálási tervét, mondta Sugár György, kiemelve, hogy eddig ez okozta a problémát, ugyanis a használatbavételi engedélyt kibocsátó bizottság megállapította, hogy kielégítő a betonszerkezetek minősége, de megkérdőjelezte a létesítmények tartósságát.  

- A MTK ezért dolgozta ki a projektet, amely négy ütemből áll. Jelenleg az utolsó, negyedik ütem munkálatai folynak. Reméljük, hogy egy hónapon belül be is fejeződnek. Még be kell fejezni a biológiai medence második vonalát, annak elkészülte után pedig benyújtjuk a használatbavételi engedély kibocsátására vonatkozó kérelmünket – mondta Sugár György műszaki igazgató.