Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Kisebb mennyiségben kibocsátani az ipari szennyvizeket

2014.05.29.

Maglai Jenő, Szabadka polgármestere a Palicsi-tó és környéke ökológiai helyzetének a javítására vonatkozó cselekvési programmal összhangban ma a Városháza Kék termében megbeszélést tartott a közcsatorna-hálózat ipari használóival, akik ipari szennyvizeiket a közcsatornába engedik.

8250_1.jpg

Maglai Jenő polgármester ebből az alkalomból elmondta, hogy mivel minden szennyvíz a tisztítást követően a Palicsi-tóba jut, rendkívül fontos, hogy tisztításuk hatásos legyen, összhangban az előírt szabványokkal.

- Véleményem szerint, ha partneri viszonyt építünk ki az ipar képviselői, a helyi önkormányzat és a jogosult cég között, sokat segíthetünk egymásnak, s ez által megőrizhetjük a város ökológiai helyzetét – hangsúlyozta a polgármester.

A városi szennyvíztisztító (VSZT), mechanikai és biológiai eljárásokkal tisztítja a városi szennyvizeket. A berendezés működését egyenletes összetételű kommunális szennyvizekre tervezték, a szennyvizek összetételében bekövetkező minden hirtelen változás, valamint a mérgező anyagok kibocsátása megzavarja a szennyvíztisztítás folyamatát.

Épp ezért a közcsatornák minden használójának, amely a csatornába ipari szennyvizet bocsát ki, törvényes kötelezettsége előkezeléssel a szennyvizek minőségét olyan szintre emelni, amely eleget tesz az előírt határértékeknek. Az eredményes szennyvíztisztítás azonban nagymértékben függ a kibocsátás ütemétől is.

Jogszabályok írják elő a határértékek elérésének a határidejét, amelyet a felhasználóknak tiszteletben kell tartaniuk. Mindaddig azonban, amíg ehhez nem teremtődnek meg a feltételek, a jogosult vállalatnak, a Vízművek és Csatornázási KKV-nak, amely a szennyvíztisztítással foglalkozik, folyamatosan kapcsolatban kell állnia a csatorna-használókkal, hogy ellenőrzött kibocsátással vegyék elejét a szélsőséges helyzeteknek.

- Fontos, hogy az ipar a technológiai szennyvizeket ne lökésszerűen bocsássa ki, mert azzal „csapást mér” a szennyvíztisztítóra, hanem folyamatosan, kisebb töménységben – mondta Sugár György, a Vízművek és Csatornázási KKV műszaki igazgatója, aki a jelenlevőkkel ismertette a VSZT működési elvét és azokat a gondokat, amelyeket a technológiai szennyvizek okoznak.

A mai megbeszélésen, amelyen az ipar képviselői is ismertették tapasztalataikat, megállapították, hogy a szennyvizek előtisztításában alkalmazott technológiák megváltoztatása a vállalatok érdeke, mert ezáltal hosszú távon pénzt takarítanak meg, mivel újrahasznosíthatják a vizet és a nyersanyagokat.