Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Megtartották az Indítsuk újra a szívet elnevezésű rendezvényt

2014.10.15.

A hirtelen szívleállás tudatosításának európai hete keretében Szabadkán ma Az Ön keze megmentheti szerettei életét jelszó jegyében tartották meg az Indítsuk újra a szívet elnevezésű rendezvényt.

8391_1.jpg 

A Városháza Dísztermében előadást tartottak az idejében történő újraélesztésnek és a szív- illetve légzés leállás esetén a mellkas külső masszázsának a jelentőségéről, a Mentőszolgálat oktatói csoportja pedig bemutatta azokat az alapvető fogásokat, amelyek a szívre gyakorolt nyomással életet menthetnek, és amelyet a laikus polgároknak kellene alkalmazniuk hirtelen szívleállás esetén.

Ugyancsak bemutatták az automata külső defibrillátor használatát, szemléltették a mentőügyeletes telefonos segítségével történő kardiopulmonáris újraélesztést (ami egy hagyományos eljárásrend annak az egyénnek az újraélesztésére, akinek leállt a légzése és a szívműködése), mivel ha ezt kellő időben végzik el, kétszeresére-háromszorosára nő a túlélési esély.

Maglai Jenő, Szabadka polgármestere ebből az alkalomból elmondta, hogy a helyi önkormányzat támogatja az Indítsuk újra a szívet elnevezésű megmozdulást, valamint hogy közösségünkre nagy kihívás vár az elkövetkező időszakban, mert mind több időt, tudást és pénzt kell fordítanunk a megelőzésre és a polgárok egészségnevelésére. Az ilyen programok megvalósításával jelentős költségvetési eszközök takaríthatók meg.

A Díszteremben összegyűlteket köszöntötte Ilija Maravić, a Városi Képviselő-testület elnöke is, aki szerint – mivel a szívleállás bárkivel bárhol megtörténhet – nagyon fontos, hogy minél több polgár sajátítsa el a szív újraindításához szükséges ismereteket és tudjon segítséget nyújtani azoknak, akiknek megszűnt a szívműködése.

A rendezvény koordinátora, a szabadkai Mentőszolgálat vezetője, prim. dr. Kornelija Jakšić Horvat elmondta, hogy Európában évente mintegy 350.000 ember hal meg hirtelen szívleállás következtében, Szerbiában pedig az ilyen halálesetek száma éves szinten eléri a 25 ezret.

8391_3.jpg

Szavai szerint a hirtelen szívleállás 75-85 százaléka kórházon kívül történik, a túlélési arány rendkívül alacsony, mindössze 5-10 százalék.  

- Nagy európai tanulmány készül, amelyben 26 ország vesz részt, köztük Szerbia is. A projekt keretében az Európa által feltett kulcskérdés, hogy hirtelen szívleállásnál a laikusok hány esetben kezdik meg az életmentő segítségnyújtást.  Sajnos, azt hiszem, a tanulmány végén kapott eredmények esetünkben nagyon alacsonyak lesznek, 4 százalék alatti esetszámmal.  A másik kérdés, hogy a mentők megérkezése előtt használtak-e automata külső defibrillátort. Ebben is lesújtó eredményektől tartok, valószínűleg az eredmény a nullával lesz egyenlő – hangsúlyozta Kornelija Horvat Jakšić.

A szív újraindításánál a szívműködés leállását követő négy perc számít kritikus időnek, mivel ha ez alatt az idő alatt nem történik semmi, az agysejtekben visszafordíthatatlan változások történnek, amelyek elkerülhetetlenül halálhoz vezetnek.

- A kórházon kívüli hirtelen szívleállások esetében a túlélési esély csak akkor javítható, ha a segítségnyújtásba bekapcsolódnak a szemtanúk, a helyszínen tartózkodó laikusok is, akik ebben a kritikus négy percben megkezdik a külső szívmasszázst. A túlélés szempontjából nagyon fontos az automata külső defibrillátor, amelyeket a város nyilvános helyein kellene elhelyezni. Saját kezünkkel életet menthetünk, a percek rendkívül fontosak, azok pedig a kezünkben vannak – üzente Kornelija Horvat Jakšić.

8391_2.jpg

A Városházán megtartott előadás és képzés után a Mentőszolgálat oktatói csoportja a Szabadság téren középiskolásoknak, járókelőknek szemléltették a külső szívmasszázs jelentőségét, módját és ezzel kapcsolatos tájékoztató anyagokat is szétosztottak.

Az Indítsuk újra a szívet elnevezésű rendezvényt a szabadkai Egészségházak és a Mentőszolgálat szervezte Szabadka Város és a Szerb Reszuszcitációs Tanács támogatásával.