Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Aláírták a Zsinagóga épületének kezeléséről és használatáról szóló megállapodást

2015.03.24.

Maglai Jenő Szabadka Város polgármestere, Szabados Róbert, a szabadkai Zsidó Hitközség elnöke és mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke ma a Városházán megállapodást írtak alá a szabadkai Zsinagóga épületének kezeléséről és használatáról.

8919_1.jpg

A megállapodás aláírásával megteremtődnek a feltételek a Zsinagóga belsejének a felújításához – mondta ebből az alkalomból Maglai Jenő polgármester, majd hozzátette, hogy a Zsinagóga a Város tulajdona.

- A Zsinagóga a Város tulajdonában marad, igazgatása pedig a polgármester vezette Szabadkai Zsinagóga Alapítvány hatáskörébe tartozik majd. Tehát, semmi esély nem volt arra, hogy bárki is rátegye a kezét arra a létesítményre vagy átvegye a Zsinagóga igazgatását Szabadka Város megkerülésével, a Város és a szabadkai polgárok érdekeinek a mellőzésével - hangsúlyozta Maglai Jenő.

Elmondta, hogy az elkövetkező tíz-tizenöt napban eloszlanak a Zsinagóga belseje felújításával kapcsolatos tervdokumentáció körüli kételyek, ami után a Magyar Nemzeti Tanács kiírja munkálatok kivitelezésére a közbeszerzési eljárást.

- Ma aláírtam a Zsinagóga északi homlokzata felújítására a közbeszerzési eljárás kiírásáról szóló okmányt. Véleményem szerint az elkövetkező egy hónap alatt befejeződik ez az eljárás, majd a kivitelezővel aláírjuk a szerződést. Remélem, hogy a Zsinagóga északi homlokzatán a felújítási munkálatok legkésőbb május végéig megkezdődnek – mondta Szabadka polgármestere.

Hajnal Jenő többek között elmondta, hogy a magyar Kormány a felújításra adományként 500 millió forintot, azaz mintegy 200 millió dinárt /közel 1.600.000 eurót/ hagyott jóvá a Magyar Nemzeti Tanács számára.

Szabados Róbert a Zsidó Hitközség nevében elégedettségét fejezte ki, hogy végre megvalósul a Zsinagóga felújítása, s hogy várakozásai szerint a magyar Kormány adománya elegendő lesz a Zsinagóga teljes felújítására.

A létesítmény megtartja szakrális jellegét és imahelyként, vallási szertartások megtartására a szabadkai Zsidó Hitközség használja. Állandó kiállításnak ad majd otthont, a múlt emlékeként, amely bemutatja a szabadkai és a vajdasági zsidóság életét és történelmi sorsát, ugyanakkor művelődési rendezvényeket is rendeznek benne összhangban az épület szellemével és jellegével, ugyanakkor pedig Szabadka és környéke egyik legjelentősebb idegenforgalmi látványossága is lesz.