Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Királyhalmán üzembe helyezték az ivóvíz-kezelő berendezést

2015.07.15.

Pásztor István, Vajdaság AT Képviselőházának elnöke ma Királyhalmán működésbe helyezte az ivóvíz-kezelő berendezést.  A királyhalmi berendezés hivatalos üzembe helyezése alkalmából megtartott ünnepségen jelen volt Maglai Jenő, Szabadka polgármestere és Ilija Maravić, a Városi Képviselő-testület elnöke munkatársaival együtt, továbbá a holland partner, a Vitens Vízművek, a Víz a Mi Világunk Humanitárius Egyesület, az Aqua delft cég képviselői, a Vízművek és Csatornázási KKV illetékesei valamint Királyhalma Helyi Közösségének vezetői.

9308_1.jpg

Sugár György, a Vízművek és Csatornázási KKV műszaki igazgatója a sajtó képviselőinek elmondta, hogy Királyhalmán 2010 novemberében kezdték meg a nyers víz ivóvízzé történő feldolgozásának kísérleti projektjét az ún. ADART technológia alkalmazásával, amely a nyers vizet biológiai úton, vegyszerek hozzáadása nélkül dolgozza fel.

- A szűrőállomás megépítését és a vízminőség többszöri párhuzamos ellenőrzését követően, amit belső laboratóriumunkban, a Közegészségügyi Intézet laboratóriumában és a Holland Nemzeti Laboratóriumban végeztek el, a Köztársasági Közegészségügyi Felügyelőség engedélyezte a berendezés üzembe helyezését, Királyhalma lakosságának feldolgozott ivóvízzel történő ellátását, illetve elfogadta a vízminőségi bizonylatot. Ezzel megkaptuk a használatbavételi engedélyt, vagyis a kísérleti projekt működő létesítménnyé változott – mondta Sugár György.

A berendezés beszállítója, az Aqua delft képviselője, Branislav Petruševski mondott köszönetet mindazoknak, akik lehetővé tették a projekt megvalósítását – a holland kormánynak, amely támogatta a projekt megvalósítását, a Víz a Mi Világunk egyesületnek, az UNESCO–IHE Víztudományi Oktató Intézetnek, amely a találmányát térítésmentesen bocsátotta rendelkezésre, valamint a Vízművek és Csatornázási KKV szakembereinek, akik közreműködtek a projekt megvalósításában.

9308_2.jpg

Maglai Jenő polgármester elmondta, hogy olyan berendezést helyeztek üzembe, amely rendelkezik a teljes dokumentációval, az építési engedélytől a használatba vételi engedélyig, egy olyan projekt valósult meg, amely lehetővé teszi a településen a vízvezeték-hálózat bővítését, és ezzel megteremtették a feltételeket ahhoz, hogy a jövőben fejlődjön a ludasi és a hajdújárási vízvezeték-hálózat is.

- Ezeknek a projekteknek a megvalósítása nagy kihívást jelent majd mind az önkormányzat, mind pedig a Vízművek és Csatornázási KKV számára. Nem kellene megfeledkeznünk arról, hogy Hajdújárás és Ludas mellett a város területén még mindig van néhány helyi közösség, mint amilyen Mérges vagy Tavankút, ahol nincs kiépítve a vízvezeték, s rendjén lenne, hogy a jövőben ivóvizet biztosítsunk azon polgártársaink számára is, akik ezeken a peremvárosi településeken élnek - mondta Maglai Jenő polgármester.

A vízkezelő berendezés telepítését 200-200.000 euróval finanszírozta a holland partner és a szabadkai Vízművek és Csatornázási KKV az UNESCO-IHE Víztudományi Oktató Intézet EUREKA elnevezésű nemzetközi projektje keretében, azzal a céllal, hogy egy állandó üzemeltetésű egészséges ivóvíz-kezelő berendezéssé váljon.  

9308_3.jpg

Az ADART technológiát Hollandiában széleskörűen alkalmazzák. Ezt használja a legnagyobb holland vízmű, a Vitens. A vízben található (10 mikrogramm/liter alatti) arzént, vasat és ammóniát távolítja el adszorpciós eljárással a különleges regeneratív szűrőbetétekkel.  Ennek a technológiának az az előnye, hogy vegyszer felhasználása nélkül nyerünk ivóvizet aeráció és adszorpció segítségével, a másik előnye pedig, hogy melléktermékként vasat tartalmazó iszap keletkezik, míg az arzént leköti a szűrőbetét és az arzén inert marad, vagyis szabadon lerakható a hulladéklerakó károsítása nélkül.