Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Anyagi támogatás a Palicsi- és a Ludasi tó biodiverzitásának a megőrzésére

2015.11.27.

Németország és Szerbia pénzügyi együttműködése keretében – amelyet a német kormány folytat a KfW fejlesztési bankon keresztül – 2015. november 23-a és 27-e között A Palicsi- és a Ludasi tó biodiverzitása megőrzésének projektjét értékelték a KfW bank szakértői és külsős munkatársai, az illetékes köztársasági minisztériumok és tartományi titkárság képviselői, Szabadka Város polgármestere valamint a Palics-Ludas KV és a Vízművek és Csatornázási KKV igazgatója. Az elmúlt két évben három ilyen vizsgálatot tartottak, mindegyik a KfW kedvező véleményével zárult, s olyan ajánlással, hogy a német kormány hagyja jóvá a projekt térítésmentes eszközökkel történő támogatását, s hogy az öt balkáni országban a biodiverzitás megőrzésére előirányzott teljes eszközkeretet Szabadkára irányítsa.  A mostani értékelés során tegnap Berlinben aláírták a határozatot a projekt 6,5 millió euróval történő támogatásáról.

9733_1.jpg

Miután ma aláírták a felülvizsgálatról szóló jegyzőkönyvet – amely alapján a KfW bank jelentést készít a német kormány számára – a következő lépés a térítésmentes eszközök odaítéléséről szóló szerződés aláírása lesz.

Maglai Jenő, Szabadka polgármestere a Városháza Média Központjában megtartott sajtótájékoztatón úgy értékelt, hogy ez történelmi előrelépés a Palicsi- és a Ludasi tó megóvásában, s hogy három-négy évtizednyi helyben járás után egyedülálló esély mutatkozott arra, hogy a szabadkai önkormányzat – függetlenül attól, hogy ki áll az élén – az elkövetkező években javíthat a Palicsi- és a Ludasi tó állapotán. Hangsúlyozta, hogy a tavak biodiverzitásának a megőrzésére irányuló projekt megvalósítása a palicsi idegenforgalom fejlesztésének előfeltétele.

A KfW fejlesztési bank délkelet-európai és törökországi kommunális infrastruktúra-projektjeivel megbízott vezetője, Vibeke Christensen elmondta: azért javasolták a német kormánynak, hogy hagyja jóvá a projekt térítésmentes finanszírozását, illetve hogy az öt balkáni ország biodiverzitással kapcsolatos problémáinak a megoldására szánt teljes eszközkeretet Szabadkára utalják, mert kizárólag Szabadka tett eleget a projektmegvalósítás előkészítésével kapcsolatos feltételeknek, s mert a szabadkai munkacsoport bizonyította elkötelezettségét a Palicsi- és a Ludasi tó biodiverzitásának megőrzése iránt.

- Szabadka Városának sikerült egy olyan projektet kidolgoznia, amely mindenben megfelel ahhoz, hogy felhasználhassák az adományt. Vibeke Christensen hangsúlyozta: a tevékenységek ütemezését tekintve ez az egyik legsikeresebb projekt.

Tóth Godó Valéria, a Vízművek és Csatornázási KKV igazgatónője elmondta, hogy a közvállalattól, mint a projekt megvalósításának egyik fontos partnerétől azt várják, hogy a jóváhagyott eszközöknek köszönhetően összekösse Palics település csatornahálózatát a városi szennyvíztisztítóval (a beruházás értéke 1,3 millió euró), hogy kiépítse Palics településen a másodlagos csatornahálózatot, s hogy a csatornahálózatra mintegy 1.500 háztartást kapcsoljon rá (ennek értéke mintegy 2 millió euró). Emellett javítani kell a szennyvíztisztító működését a foszforbevitel további csökkentése érdekében.

Márton Ferenc, a Palics-Ludas KV igazgatója hangsúlyozta, hogy a Palicsi-tó és környéke ökológiai státusának a javítására vonatkozó terv megvalósítását figyelemmel kísérő munkacsoport megállapította, a német szakértői csoport pedig megerősítette, hogy nem szükséges a tó iszaptalanítása, mivel nem járna hosszantartó eredményekkel. Mint mondta, a vízminőség javulni fog azáltal, hogy csökkentik vagy teljesen megszüntetik a tápanyagok, mindenekelőtt a nitrogén és a foszfor tóba való jutását, illetve más intézkedések által, mint amilyen 160 tonna ezüstkárász lehalászása és az őshonos halfajták egyensúlyának a helyreállítása, ami megakadályozza a további vízszennyezést.

Az elfogadott projekt a tó körül egy 20 méter széles védősáv kialakítását irányozza elő, hogy a vizet megóvják a környező mezőkről bemosódó műtrágyától és növényvédő-szerektől. A városi szolgálatoknak ki kell dolgozniuk a két tóra vonatkozó részletes szabályozási terveket, és meg kell oldaniuk a tulajdonjogi viszonyokat, hogy a védősáv céljaira ki lehessen sajátítani a szükséges földterületeket.

Az új infrastruktúra tervezését 2017 júniusáig be kellene fejezni, 2018 végére pedig befejezni a terepi munkát is. A szakemberek szerint az elkövetkező öt év alatt a Palicsi-tó vízminősége ötödik kategóriásról második kategóriásra javul.