Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktualitások

Jelentős eszközök a szociális védelemre és a szociálpolitikai intézkedésekre

2015.12.21.

- Szabadka Városnak gazdag hagyományai vannak a szükséghelyzetben levő polgárokról való gondoskodás terén, s büszkén jelenthetjük ki, hogy Szabadka Város a szociális védelemre és a szociálpolitikai intézkedésekre teljes költségvetésének 5 százalékát különítette el, ami a Szerb Köztársaságban a legnagyobb közé tartozik - mondta ma  Milimir Vujadinović, a Városi Tanács szociálisvédelemért felelős tagja a Városháza Dísztermében megtartott alkalmi ünnepségen, amelyet a Szabadka Város területén megvalósított projektek  illetve a szociálisvédelem terén kifejtett tevékenységek bemutatásának szenteltek.

9786_1.jpg

Kiemelte, hogy a helyi önkormányzat idén is a Gerontológiai Központ keretében jelentős eszközöket fordított a nyitott védelem finanszírozására,  a Kolevka Gyermekotthon, a Szociális Munkaközpont, a Žarko Zrenjanin Általános és Középiskola, az Expecto Alapítvány és a szabadkai Vöröskereszt népkonyhájának a működtetésére, s hogy Szabadka Város idén 39 millió dinárt biztosított a házi segélyszolgálat működtetésére.

- 2015-ben a szolgálat havi szinten átlagosan 530 embernek nyújtott otthoni segítséget, illetve 240-en szorultak otthoni ápolásra.  A házi segélyszolgálat az év végéig összesen 71.000 munkaórát valósít meg közvetlen szolgáltatások nyújtásával – mondta Vujadinović.

A leginkább rászorulók városi és peremvárosi közlekedésének támogatása

Milimir Vujadinović elmondta, hogy a helyi önkormányzat 2015-ben 5.562.000 dinárral finanszírozta a Kolevka Gyermekotthonban a különleges bánásmódot igénylő gyermekek napközijének működését, amely 18 éves korig fogad gyermekeket, valamint az ugyancsak 18 éves korig működő Befogadó Központot, ahova migránsok gyermekei is érkeztek. 1.838.000 dinárt költöttek a gyermekek befogadására, rövid elszállásolására, étkeztetésére és közegészségügyi kezelésére, a kiskorúak személyazonosságának megállapítására illetve a tartós elhelyezésükkel kapcsolatos intézkedésekre.

A Város a Szociális Munkaközpont zavartalan működéséhez 30.497.000 dinárt biztosított – mondta Vujadinović, kiemelve, hogy a városban a szociális védelmet az Expecto Mentálhigiénés Alapítvány 4.201.000 dináros támogatásával is segítik. A Vöröskereszt népkonyhája 25.404.000 dinárt kapott, a szegénység elleni küzdelem napján pedig a nehéz anyagi helyzetű családoknak tisztálkodási szerekből és élelmiszerekből álló csomagot juttattak.

- A szociálpolitikai intézkedések keretében az idén elfogadásra került a kommunális szolgáltatások támogatásáról szóló szabályzat, amely alapján pénzt biztosítunk a lakosok veszélyeztetett csoportjainak ingyenes utaztatására.  Szabadka Város 2015-ös költségvetéséből ere a célra 76 millió dinárt irányoztunk elő. Szabadka az egyetlen önkormányzat Szerbiában, amely támogatja mind a városi, mind a peremvárosi közlekedést a leginkább rászorulók (a 65 évesnél idősebbek) esetében – emelte ki Milimir Vujadinović.

Szavai szerint az idén 18.520.000 dinárt különítettek el a menekültek és az országon belül elköltözöttek lakásügyeinek a rendezésére és gazdasági helyzetük erősítésére, amihez a Menekült- és Migrációügyi Biztosság több mint 15 millió dinárral járult hozzá. A kismamák anyagi támogatására 22 millió dinárt szerepel a költségvetésben, s ezt az összeget jövőre sem csökkentik.

Jelentős beruházások a Gondozó Otthonba és a migránsok ideiglenes befogadó központjába

Városunk számára rendkívül jelentős a Munka-, Foglalkoztatás- Harcos- és Szociálisügyi Minisztérium támogatása és segítsége.

- A Gerontológiai Központban a legjelentősebb beruházás egy új létesítmény megépítése a Gondozó Otthonban, amit teljes egészében a Munka-, Foglalkoztatás-, Harcos- és Szociálisügyi Minisztérium pénzelt. Az új, mintegy 700 négyzetméteres létesítményben 66 mozgásképtelen illetve korlátozottan mozgásképes személyt tudnak elhelyezni, építésére és felszerelésére mintegy 60 millió dinárt költöttek. A beruházást követően a szabadkai Gerontológia Központ kapacitásait tekintve a harmadik legnagyobb szociálisvédelmi intézmény lett az országban – mondta Vujadinović.

Emlékeztetett rá, hogy a város szélén megnyílt a migránsok ideiglenes befogadó központja, amelynek kialakítását teljes egészében a német Arbeiter-Samariter-Bund (ASB) humanitárius szervezet finanszírozta, a létesítmény felújításra 150.000 eurót fordítottak.

Kevesebb, mint 2 hónap alatt teljesen felújítottak egy 580 négyzetméteres épületek, amelyben 75-től 150 ágyat tudnak elhelyezni, s amelyet átadtak a Menekült- és Migrációügyi Biztosságnak- mondta Vujadinović, majd rámutatott arra, hogy nincs nagyobb öröm és nincs nagyobb ajándék attól az érzéstől, hogy cselekedetével az ember jobbra fordíthatja valakinek a sorsát. Épp ezért jövőre is fáradhatatlanul kellene munkálkodnunk a a városban a szociálisvédelem és szociálpolitika előmozdításán.

Jó együttműködés a Munka-, Foglalkoztatás- Harcos- és Szociálisügyi Minisztériummal

A Városháza Dísztermében megtartott rendezvényen beszédet mondott Maglai Jenő, Szabadka polgármestere, Ilija Maravić, Szabadka Város Képviselő-testületének elnöke és dr. Nenad Ivanišević, a Munka-, Foglalkoztatás-, Harcos- és Szociálisügyi Minisztérium államtitkára.

Maglai Jenő többek között az mondta, hogy Szabadka Város 2015-ben a nagy gazdasági és migráns-válság ellenére is sikerrel küzdött meg a szociálisvédelemben tapasztalható gondokkal, s hogy a költségvetésre nehezedő mind erőteljesebb nyomás ellenére is elégedett az eredményekkel és azoknak a munkájával, akik a városban a szociálisvédelemért felelnek.

Ilija Maravić egyebek mellett elmondta, hogy a Munka-, Foglalkoztatás-, Harcos- és Szociálisügyi Minisztériummal, illetve Aleksandar Vulin miniszterrel és dr. Nenad Ivanišević államtitkárral folytatott vertikális koordináció nélkül a szabadkai szociálisvédelemmel kapcsolatos képviselő-testületi rendeleteket nem lehetett volna ilyen hatékonyan végrehajtani.  

Nenad Ivanišević bejelentette, hogy 2016-ban a svájci kormánnyal együttműködve bővítik a Kolevka Gyermekotthon kapacitásait a szülői gondoskodás nélkül maradt migránsok számára, a német kormány és a Help nevű emberbaráti szervezet a szabadkai Egészségház épületének felújítását és egy mentőautó beszerzését  finanszírozza, valamint, ha létrejön a megállapodás a norvég kormánnyal, kibővítik a Gerontológiai Központ kapacitásait, a Szociális Munkaközpont pedig 2015 végéig egy járművet fog kapni.