Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Ambasadorka Australije u Subotici

01.02.2011.

Gradonačelnik Subotice Saša Vučinić ugostio je danas ambasadorku Australije Helenu Študert, sa saradnicima, i delegaciju Vlade Republike Srbije koju je predvodio dr Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja.

Uz dobrodošlicu gostima, Vučinić je, na konferenciji upriličenoj za medije, kazao da je razlog ove posete mogućnost investiranja u otpadne vode u našem gradu, da je prečistač u funkciji, ali da Zakon o vodama i zakonski akti koji prate taj zakon pružaju različite mogućnosti koje bi trebalo da se iskoriste u narednom periodu.

3918_1.jpg

- Australija, koja ima gotovo kultni odnos prema vodi, dobar je primer kako se vodama gazduje, ali istovremeno je i jedna od vodećih zemalja u tehnologijama otpadnih voda. Ambasadorku smo upoznali i sa mogućnostima investicija u Suboticu, na koji način i kako da australijske kompanije možda ponekad i zaobiđu tradiciju investiranja pre svega u zapadnoj Evropi, da to nekada bude i u Srbiji i Subotici. Prezentovali smo sve naše planove vezane za jezero Palić i probleme koje tu imamo. Nadam se da će, nakon ovog prvog sastanka koji je novoimenovana ambasadorka imala u jednom gradu u Srbiji, dani pred nama u nekoj kasnijoj razradi dati i svoje pune efekte, istakao je Vučinić.

Ambasadorka Australije zahvalila se Vučiniću i Duliću na toploj dobrodošlici, čestitala našem najboljem teniseru Novaku Đokoviću na novoj, drugoj pobedi na teniskom turniru u Australiji i naglasila da je u njenoj zemlji zbog okrutne prirode mnogo uloženo u razvoj tehnologije i očuvanje ekologije.

- Drago mi je što su određene australijske firme počele da posluju u Srbiji i što su uspostavljeni kontakti sa vašim gradovima i opštinama kako bi se unapredile tehnologije u tretiranju otpadnih voda, rekla je Študert.

Dulić je najavio da će u okviru akcije "Očistimo Srbiju" u 2011. godini otpadne vode biti prioritet, da je Ministarstvo životne sredine dobilo nadležnost za kontrolu otpadnih voda i da se spremaju dve važne uredbe koje će se ticati koncentracije zagađujućih supstanci i iz postrojenja, i iz industrije i od građana.

- Spremamo nešto što će biti čista implementacija evropskih normi, a koja će podrazumevati velike investicije da otpadne vode koje se izlivaju u naše reke, jezera i zemljište ne budu izvor najvećeg zagađenja kao što je to danas. Situacija u Srbiji izuzetno je loša. Zbog neprečiščavanja otpadnih voda u prirodu Srbije svake godine izlije se 44.000 tona otrova ili oko 2.200 cisterni čistog hemijskog otrova. U ovom trenutku samo 35 odsto naših domaćinstava ima kanalizaciju, a 65 odsto svoje otpadne vode izliva u septičke jame ili u reke i jezera. Od ovh 35 odsto koji imaju kanalizaciju svega šest odsto otpadnih voda prečiščava se u skladu sa evropskim standardima, naglasio je Dulić.

On je rekao da je u ovom trenutku, prema prvim procenama u Srbiji potrebno da se izgradi nekoliko hiljada kilometara kanalizacije i do 40 velikih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

- Da bi se to desilo, budžet ne može da pomogne jer je izuzetno mali. Najveći deo pomoći očekujemo od fondova EU i jedan značajan deo od privatnih investitora kroz model javno privatnih partnerstava. Iz tog razloga podržavamo sve velike kompanije koje imaju nova i moderna rešenja. Australija je svetski lider kada je u pitanju prečišćavanje otpadnih voda i činimo sve da njihove kompanije dođu u Srbiju i zajedno sa našim lokalnim samoupravama naprave modele koji bi podrazumevali modernizaciju kanalizacione mreže, izgradnju postrojenja i nove vodovodne infrastrukture, rekao je Dulić.

Delegacija iz Australije prisustvovala je i stručnom seminaru pod nazivom "Otpad je kao bumerang", održanom u Velikoj većnici Gradske kuće.