Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Graditeljsko nasleđe i razvoj

27.05.2011.

Zajednički mađarsko-srpski dvodnevni seminar „Zaštita nasleđa u okvirima urbanističkog razvoja“, u Velikoj većnici Gradske kuće, okupio je, pored stručnjaka iz naše zemlje, i stručnjake iz Mađarske, Velike Britanije i Španije. Na seminaru će biti predstavljeno 13 naučnih referata, a predviđeno je i potpisivanje Deklaracije o zaštiti gradskog arhitektonskog identiteta.

4591_1.jpg

Gradonačelnik Subotice Saša Vučinić je, otvarajući seminar, pozdravio prisutne i, uz dobrodošlicu, organizatorima i učesnicima skupa poželeo i uspeh u radu. On je istakao da je seminar dobra prilika da se Subotica kao grad suoči sa iskustvima drugih sredina po pitanju zaštite graditeljskog nasleđa. S druge strane, rekao je, to je i prilika da se grad suoči sa sopstvenom prošlošću i dostignućima, ali i promašajima na tom polju.

- Na mestu na kojem sam ne mogu da ispravim sve greške iz istorije, ali stojim na raspolaganju da ono što sa ovog skupa izađe kao preporuka bude deo istorije koju kreiramo u ovom momentu. Moj lični stav je da je zaštita graditeljskog nasleđa kao i zaštita sopstvenog zdravlja, možete da ga štitite samo dok ga imate. Kasnije, ulazite u fazu lečenja, što je uvek mnogo komplikovanije, teže i neizvesnije nego ukoliko preventivno delujete. Nadam se da je ovaj skup početak jedne preventivne politike na ovom polju u gradu, kazao je Vučinić.

O značaju održavanja ovog skupa u Subotici u ime organizatora govorila je docent dr Viktorija Aladžić. Ona je naglasila da se ovakve konferencije održavaju u zemljama u okruženju poslednjih 20 godina i da stručnjaci iz Subotice imaju odličnu saradnju sa kolegama iz Mađarske i iz drugih zemalja.

- Budući da sam odlazila na te konferencije, uvek sam osećala potrebu da se tako nešto dogodi i ovde. Iz te dugogodišnje saradnje, u stvari, proizašla je ideja da se ove godine seminar održi u Subotici i da to bude početak buduće saradnje, rekla je Viktorija Aladžić.

O urbanom identitetu govorio je prof. dr Borislav Stojkov, direktor Republičke agencije za prostorno planiranje Republike Srbije. On smatra da je odnos između zaštite i razvoja ključno pitanje.

- Kapital i sve resurse koje gradovi poseduju treba očuvati, negovati, unapređivati i vezati sa razvojem. Pitanje je, dakle, odnosa između kapitala, koji je veoma agresivan, i očuvanja kulturne baštine u smislu objekata koji obeležavaju identitet grada. Ne smeju grad i njegovi najveći objekti da postanu žrtva sve agresivnijeg kapitala, nego moraju da budu predmet usaglašavanja, harmonizacije, razgovora i dogovora između onih koji čuvaju i onih koji bi da razvijaju, naglasio je Stojkov.

Organizatori seminara su Fondacija „Tereki Laslo“ i Direkcija za zaštitu kulturnog nasleđa iz Mađarske, u saradnji sa Gradom Subotica i NVO Autentična Vojvodina i URBIS.