Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Gradu poklonjena dva defibrilatora

17.06.2011.

Rotari klub Palić poklonio je gradu dva mobilna defibrilatora, namenjena za brzo uspostavljanje srčanog ritma. Automatske spoljašnje defibrilatore, koji treba da skrate vreme od momenta nastanka iznenadnog srčanog zastoja do stizanja ekipe Hitne pomoći, mogu da koriste i laici, jer ih zvučno i vizuelno navode kako da pruže pomoć. ideja je da jedan aparat bude postavljen u hotelu "Park", na Paliću, a drugi na jednom od ulaza Gadske kuće. Donaciju vrednu 400.000 dinara Rotari klub Palić obezbedio je nakon višemesečne akcije prikupljanja sredstava, pokrenute sa velikim entuzijazmom i ogromnom željom da se ljudima u nevolji pomogne.

4698_1.jpg

Član Gradskog veća zadužena za zdravstvo i socijalnu politiku, Maria Biači, u ime Gradske uprave zahvalila se na donaciji i naglasila da će se krajnje lokacije odrediti uz saglasnost nadležnih zdravstvenih institucija.

- Videćemo u kojoj su meri kompatibilni naši zakoni sa zakonima zemalja, članica EU, da bismo mogli konkretno da kažemo koje su krajnje lokacije za korišćenje ova dva medicinska pomagala, rekla je Maria Biači.

Predsednica Rotari kluba Palić Imi Čejović istakla je da se u Subotici, prema rečima stručnjaka, godišnje obavi 120 reanimacija i da su zbog toga članovi Rotari kluba Palić osetili potrebu da pomognu. Namera je i da se uvođenjem ove novine, koja, kako je rekla, to u svetu već odavno nije, pozitivno utiče i na okruženje.

- U slučaju iznenadnog zastoja srca jedino preduzimanjem efikasnih, brzih mera reanimacije, koje mogu da se obave i na terenu, može da se spreči sigurna smrt i izbegne moždano oštećenje. Naravno, prvo treba pozvati Hitnu pomoć. Defibrilatore bi trebalo postaviti na frekventnom mestu, kako u gradu, tako i na Paliću, da bi svaki laik sa dobrom voljom, po komandama ovih aparata, mogao da ukaže potrebnu pomoć. Mi smo na ovaj način želeli da pomognemo ljudima, ali i pozitivno utičemo i na okolinu, u smislu da svi oni kroz čije objekte prolazi veći broj građana kupe ovakve uređaje, kazala je Imi Čejović.

Načelnica Službe Hitne pomoći Doma zdravlja Subotica prim. dr Kornelija Jakšić-Horvat kaže da je, kada je reč o reanimaciji, najveći neprijatelj faktor vremena.

- Kada je reč o reanimaciji, svaki minut odlaganja prve defibrilacije kod iznenadnog srčanog zastoja smanjuje šanse za preživljavanje za 10 posto. Prosečno vreme stizanja ekipe Hitne pomoći u našoj zemlji je od 10 do 15 minuta, a naša služba, što se grada tiče, stiže za oko osam minuta. Međutim, kritično vreme koje može da protekne od momenta iznenednog srčanog zastoja do započinjanja osnovnih mera kardiopulmonalne reanimacije je svega četiri minuta. Nakon četiri minuta nastaju nepovratne promene na moždanim ćelijama i tada reanimacija, praktično, više nema svrhe, kazala je Kornelija Jakšić-Horvat.

I direktor „Elit Palića“ Nenad Vukašinović prihvatio je defibrilator. Uz zahvalnost Rotari klubu Palić na donaciji, on je podvukao da ozbiljne kompanije ne bi trebalo da zaborave i na društvenu odgovornost i vrlo važnu stvar u svom poslovanju - da smo ljudi.