Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Dan oslobođenja Subotice

10.10.2011.

Svečanom sednicom Skupštine grada, polaganjem venaca na spomenike žrtvama fašizma i vojnim defileom, danas je obeležen Dan oslobođenja Subotice od fašizma, 10. oktobar. Svečanosti je prisustvovao i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

4917_1.jpg

Na svečanoj sednici, u Velikoj većnici Gradske kuće, gradonačelnik Saša Vučinić je, čestitajući praznik građanima Subotice koji se obeležava u znak sećanja na 10. oktobar 1944. godine, istakao da je suština pobede nad fašizmom pobeda nad jednoumljem koje je čovečanstvu nanelo najveće zlo u novijoj istoriji. 

- Kada govorimo o tome kakvu nam inspiraciju u građenju budućnosti našeg grada donosi sećanje na borbu protiv fašizma, onda govorimo pre svega oneodrživosti jednoumlja i diskriminatorskog odnosa prema razlikama koje sa sobom nosimo. Nebitno da li naše razlike potiču od različite nacionalne, verske ili političke pripadnosti, moramo negovati pravo na slobodu izražavanja i negovanja naših razlika. Jedino takvim odnosom potvrdićemo da naši sugrađani koji su se borili protiv fašizma nisu vodili uzaludne bitke. Uostalom, i antifašistički pokret Subotice činili su naši sugrađani različitih nacionalnosti, različitog socijalnog položaja, različitog obrazovanja, ali jednistveni u borbi za slobodu, istakao je, između ostalog, gradonačelnik Vučinić.

Ministar Dragan Šutanovac je naglasio da je činjenica da smo uvek bili pravdoljubiv narod koji se borio za slobodu svoje države ono što niko u istoriji našeg naroda i države ne može da nam oduzme. U svim svetskim ratovima, kazao je on, bili smo na strani najnaprednijeg dela sveta koji se borio protiv okupatora. 

- Danas u Subotici, verujem i u gradovima širom Srbije, moramo da budemo svesni da su to bili svetli dani naše borbe, jer je antifašizam tekovina kojom se svi u svetu ponose i nema razloga da se toga stidimo i da ne veličamo taj period. Takođe, niti jedna nacija, niti jedan narod nema tapije na antifašizam. Svi antifašisti koji su se borili u tom vremenu su podjednako zaslužni što je naša zemlja danas demokratska, ocenio je Šutanovac.

U Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, istakao je ministar Šutanovac, neguje se duh multietičnosti i danas, za razliku od prošlih vremena kada nije bilo popularno slaviti ovaj praznik, u Vojsci Srbije kao i u Vojnoj akademiji ima pripadnika manjina koji sa ponosom nose uniformu Vojske Srbije u želji da učestvuju u izgradnji bezbednosti naše zemlje.

Predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Vladimir Večić rekao je da su na današnji dan više od 2.000 devojaka i momaka iz iste brigade oslobodili svoj grad od okupatora hrabro se boreći. Mi, učesnici NOB-a, nećemo dozvoliti da se neofašizam budi i vrati, naglasio je Večić, poručujući mladim Subotičanima da stupaju u redove SUBNOR-a kako bi nastavili sa negovanjem svetlih tradicija Narodnooslobodilačke borbe.

Večić je, u ime Gradskog odbora SUBNOR-a, uručio plakete ministru odbrane Draganu Šutanovcu i komandantu Garde Vojske Srbije pukovniku Milomiru Todoroviću. Govore su održali i sekretar Gradskog odbora SUBNOR-a Imre Kovač i predsednik pokrajinskog, i zamenik republičkog odbora SUBNOR-a Svetomir Atanacković.

Povodom Dana oslobođenja Subotice venci su položeni na Spomenik žrtvama fašizma. Uz intoniranje himne u izvođenju Reprezentativnog orkestra Garde vencesu položili ministar Dragan Šutanovac, delegacija Grada predvođena gradonačelnikom Sašom Vučinićem, predstavnici SUBNOR-a, republička delegacija predvođena načelnicom Severnobačkog okruga Eržebet Kiš, delegacija Mađarskog udruženja antifašista, delegacije ambasade Ukrajine, Belorusije i Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici.

Obraćajući se prisutnima, predsednik Skupštine grada Slavko Parać je rekao da je Subotica grad koji dostojno baštini vrednosti antifašizma, koji predstavlja platformu odbrane osnovnog prava na život, ljudske slobode i ravnopravnost naroda, a kao takav je i bitna pretpostavka razvoja demokratije.

- Dužni smo da kažemo našoj deci koliko su naši preci skupo platili pobedu nad najvećim zlom čovečanstva fašizmom. Da ukažemo na opasnost njegovog povampirenja. Prenaglašeni nacionalizam, šovinizm, selektivno sećanje, revizija prošlosti, istorija je to pokazala, prva su pretpostavka neofašizma. Zato sa posebnom pažnjom u Subotici, koja je tokom Drugog svetskog rata izgubila preko 7.000 žitelja, negujemo harmonične međunacionalne odnose i ravnopravnost svih građana različitih nacionalnih pripadnosti, kazao je Slavko Parać.

Na kraju ove svečanosti puštena su jata golubova, kao izraz želje da mir potraje na ovim prostorima. Venci su položeni i na spomenik crvenoarmejcima na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi. Dan oslobođenja Subotice obeležili su i promenadni defile gardijskog ešalona uz pratnju Reprezentativnog orkestra Garde i egzercir Garde Vojske Srbije na Trgu slobode.