Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Novi projekti u Gerontološkom centru

02.12.2011.

Predstavnik preduzeća „Interklima“ iz Vrnjačke Banje, Aleksandar Karović i dr Nenad Ivanišević, zamenik direktora Gerontološkog centra potpisali su ugovor o izvođenju radova na adaptaciji sistema za pripremu tople sanitarne vode pomoću solarnih kolektora u Gerontološkom centru. Svečanosti su prisustvovali gradonačelnik Subotice Saša Vučinić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja dr Oliver Dulić i ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, koji je saopštio da je Gradu Subotici i Gerontološkom centru odobren još jedan IPA projekat vredan skoro 100.000 evra.

5127_1.jpg

Sa projektom energetske efikasnosti Gerontološki centar je počeo još 2001. godine, a kada se završi treća faza, ugradnja solarnih kolektora na sva tri objekta, i termoizolacija zgrada, kao četvrta faza, Centar će u potpunosti ispunjavati uslove energetske efikasnosti, rekao je Nenad Ivanišević.

- Izvođenje radova na adaptaciji sistema za pripremu tople sanitarne vode pomoću solarnih kolektora u Centru finansiraju Fond za zaštitu životne sredine sa dest miliona dinara, što je 66 odsto sredstava, i Gerontološki centar sa pet miliona dinara, iz svojih sopstvenih sredstava, do kojih smo došli tako što smo tužili Fond za zdravstvenu zaštitu i dobili tih pet miliona, jer smo bili u pravu. Nadam se da ćemo, kada ugradimo kolektore i u druga dva objekta, upravo zahvaljujući uštedama na troškovima energije u ove tri faze projektne energetske efikasnosti godišnje moći da uštedimo oko pet miliona dinara, istakao je Nenad Ivanišević.

Gradonačelnik Saša Vučinić je, uz zahvalnost Vladi i ministrima na podršci i čestitke Gerontološkom centru na novim projektima, rekao da se, kada je reč o podizanju energetske efikasnosti, u gradu ističu tri vrlo značajne institucije: „Kolevka“, Opšta bolnica i Gerontološki centar.

- Na ovaj način ne samo da se podiže reputacija naših ustanova, jer prednjače u mnogo čemu, već se doprinosi i smanjenju materijalnih troškova u institucijama koje delom finansira i grad. Gerontološki centar je institucija koja gotovo mesečno pravi neki iskorak u pravcu poboljšavanja uslova kada su korisnici i zaposleni u pitanju, i uopšte, uslova poslovanja kada je kompletna institucija u pitanju, istakao je gradonačelnik Vučinić.

Ministarstvo životne sredine je u protekle tri i po godine učinilo mnogo napora da koncept energetske efikasnosti i korišćenje obnovljivih izvora energije u Srbiji postane realnost, rekao je ministar Dulić. Uz konstataciju da smo još uvek energetski neefikasna zemlja, on je kazao da se u mnogim mestima dešavaju revolucionarne stvari iz ove oblasti.

- Resurse poput obnovljivih izvora koristimo minimalno i ponašamo se kao siromašne trošadžije rasipajući energiju koju plaćamo ogromnim novcem, a nekoristeći sve one izvore koje imamo oko nas, bez obzira da li pričamo o sunčevoj energiji, geotermalnim izvorima, biomasi ili hidropotencijalima. Nekoliko milijardi dolara planira se da se investira u Srbiju kada je u pitanju korišćenje solarne energije. To je samo jedan segment investicija, jer se ulaganja najavljuju i u korišćenju hidropotencijala i biomase. Svi ovi poslovi štede resurse koji nam već nedostaju, upošljavaju ogroman broj ljudi, podižu nivo naše svesti na onaj nivo koji bi trebalo da imamo kao jedno razvijeno evropsko društvo i generacijama ostavljaju mogućnost da mnogo racionalnije koriste resurse koje im je planeta Zemlja dala, rekao je, između ostalog, Oliver Dulić.

Rasim Ljajić je saopštio da je Gradu u saradnji sa Gerontološkim centrom odobren još jedan IPA projekat koji donira Delegacija Evropske unije (EU) u Srbiji.

- Radi se o korišćenju sredstava iz IPA fondova EU, gde su Grad Subotica i Gerontološki centar konkurisali sa jednim projektom ’Kućna nega: deinstitucionalizacijom do socijalne inkluzije’ i obavešteni smo 18. novembra ove godine da je EU odobrila taj projekat čija je vrednost 99.383,40 evra. Cilj projekta je da se podstakne zapošljavanje marginalizovanih društvenih grupa, pre svega izbeglica i interno raseljenih lica u Srbiji i, sa druge strane, da se krajnjim korisnicima, pre svega starim i osobama sa invaliditetom, pruži odgovarajuća vrsta socijalne usluge, rekao je ministar Ljajić, i dodao da je ideja da do 2013. godine svaka opština u Srbiji ima servise koji su namenjeni starijim osobama.

Projekat „Kućna nega: deinstitucionalizacijom do socijalne inkluzije“ trajaće 12 meseci, a na godinu dana biće zaposleno 15 osoba.