Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Sanacija i preseljenje "Azohema"

16.01.2012.

Direktorka Fonda za zaštitu životne sredine mr Željka Jurakić i predsednik Upravnog odbora „Azohema” Jožef Kasa danas su, u gradskom Medija-centru, potpisali Ugovor o sanaciji i zatvaranju proizvodnog pogona mineralnog đubriva „Azohem”. Ugovorom je regulisano da se uz podršku Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije, u iznosu od 60 miliona dinara, fabrika veštačkog đubriva „Azohem” demontira i iz Mesne zajednice „Makova sedmica” izmesti u pogon „Azotare”, kao i da se u narednih godinu i po dana obavi sanacija i rekultivacija prostora na kome se ova fabrika nalazila. Ugovor je potpisan uz prisustvo ministra životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja dr Olivera Dulića i gradonačelnika Subotice Saše Vučinića.

5197_1.jpg

Oliver Dulić je podvukao kako je nekoliko političkih elita u više navrata obećavalo da će problem „Azohema“ biti rešen, da su građani koji žive u okruženju ove fabrike tokom poslednjih nekoliko godina mogli da se uvere kako izgledaju obećanja političara koja se ne realizuju i da su ispunjena obećanja najbolji način da političari povrate poljuljano poverenje kod građana.

- Mi danas možemo da pričamo o rešenju problema jednoga naselja na teritoritoriji grada Subotice ka kome gravitira gotovo 10.000 ljudi, u kome nekoliko godina traje proizvodnja i emisija praškastih supstanci iznad količina dozvoljenih zakonom i koja nije smela da se desi. Ovo je i evropska integracija u praksi. Ovako se u Evropi rešavaju situacije u kojima građanima morate da obezbedite ustavno pravo, pravo na zdravu životnu sredinu, a privrednim subjektima mogućnost da proizvode. Od ovog trenutka, u naredna dva meseca kompletna proizvodnja u ’Azohemu’ mora da stane i hemijska proizvodnja više se nikada neće odvijati na toj lokaciji, naglasio je ministar Dulić, i dodao da se u skladu sa normativima Evropske unije jedno ovakvo postrojenje danas ne bi ni moglo otvoriti na jednom ovakvom, naseljenom mestu.

Željka Jurakić je rekla da realizacija ovog projekta podrazumeva nekoliko faza, od izmeštanja proizvodnog pogona do sanacije i rekultivacije prostora na kome se fabrika do sada nalazila.

- To je projekat koji će se odvijati u naredenih godinu i po dana, naša sredstva su im na raspolaganju oko dve godine. Za nas je veoma važno da se uključujemo u ovakve probleme istorijskog zagađenja, kada su u pitanju privredni subjekti, a poštujući i Zakon o kontroli državne pomoći koji direktno obrađuje ovakve teme, a to je izmeštanje privrednih subjekata koji svojim aktivnostima ugrožavaju životnu sredinu i koji se i danas, praktično, nalaze u najurbanijim delovima naselja, istakla je Željke Jurakić.

Saša Vučinić je kazao da je neprihvatljivo da se ovakav pogon nađe u naselju, iz najmanje dva razloga: jedan je proces proizvodnje, a drugi je saobraćajni problem.

- Sve prilazne ulice, kojima teški kamioni moraju da dođu do ’Azohema’, nisu projektovane za taj nivo tereta. Ovo je početak stvaranja uslova da se sa ove lokacije izmesti ova vrsta proizvodnje, ali i preduslov za neku narednu godinu da se te saobraćajnice obnove na temeljan i dobar način. Veoma je dobro to što je aranžman takav da realizacija ovog projekta neće zavisiti od finansijskih prilika u jednoj industriji podložnoj različitim ekonomskim uticajima. Da li su ’Azohem’ ili ’Azotara’ u blokadi nebitno je, jer će se sredstva usmeriti prema izvođaču. Na taj način ćemo zaštititi našu ključnu ideju, a to je da se ovaj pogon izmesti i radi u okviru ’Azotare’, naglasio je gradonačelnik Vučinić.

Jožef Kasa je rekao da je posao iseljenja „Azohema“ započet i pre potpisivanja ugovora i da će, najkasnije do proleća 2012. godine, proizvodnja na tom lokalitetu prestati i nastaviti u „Azotari“.

- ’Azotara’ i ’Azohem’ će se u skladu sa svojim mogućnostima zadužiti kreditno da bi u potpunosti realizovali sanaciju tog prostora, kazao je Kasa, i najavio da će se na prostoru "Аzohema", nakon sanacije, najverovatnije izgraditi velnes centar.

Po rečima Gorana Kojića, direktora "Azohema", izvođač radova je „Servo Mihalj inženjering“, iz Zrenjanina. On je rekao da je u slučajevima pojačane emisije prašine „Azohem“ ili menjao sirovine i supstance za proizvodnju veštačkog đubriva, ili je smanjivao obim proizvodnje, da je godišnji obim proizvodnje u 2011. godini bio oko 32.000 tona i da u fabrici ima 60 zaposlenih.