Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

I Subotica obeležava godišnjicu rođenja Tibora Sekelja

13.02.2012.

Subotica se pridružuje svetskoj mreži gradova koji obeležavaju 100 godina od rođenja Tibora Sekelja, književnika, istraživača, esperantiste. U programu, koji će se održati od 18. do 20. maja, a koji predviđa „okrugli sto” sa četiri sesije, osim Subotičana, lično ili putem interneta učestvovaće i brojni Sekeljevi poznavaoci širom sveta. Sekelj je rođen 14. februara 1912. godine u mestu Spiška Sobota, koje je u to vreme bilo samostalno mesto, u Austrougarskoj, a danas je u Slovačkoj i najstariji je deo mesta Poprad. Umro je 20. septembra 1988. godine, pogreb na Bajskom groblju u Subotici bio je 23. septembra, u Aleji zaslužnih građana, uz najviše gradske počasti. Tibor Sekelj je godinu dana ranije dobio gradsku nagradu za životno delo.

5320_1.jpg

Gradonačelnik Subotice Saša Vučinić je na današnjoj konferenciji za novinare rekao da se i naš grad, na inicijativu Društva esperantista u Subotici, pridružuje globalnom obeležavanju godišnjice Sekeljevog rođenja.

- Drago nam je što smo ušli u mrežu gradova širom sveta koji obeležavaju ovu godišnjicu i koji odaju poštovanje prema delu Tibora Sekelja. On je svojom svestranošću, različitim interesovanjima, avanturizmom i znanjem i mnoge Subotičane upoznao sa dalekim krajevima sveta koji su budili maštu najmlađima. Da ja danas živ, Tibor Sekelj bi sigurno bio Počasni građanin Subotice, istakao je gradonačelnik Vučinić.

Predsednik Organizacionog odbora za obeležavanja godišnjice rođenja Tibora Sekelja Đorđe Dragojlović je kazao da će trodnevni „okrugli sto“ biti početak prikupljanja materijala za biografiju ili monografiju o ovom svetskom putniku, novinaru i istraživaču koji se služio sa tridesetak jezika i koji je trećinu svojih dela napisao na esperantu.

- U svetu je već počelo obeležavanje godišnjice rođenja Tibora Sekelje, a mi smo smatrali da bi i Subotica na određeni način trebalo da se oglasi, tim pre što je on u našem gradu proveo četvrtinu svog života. Osnova je ’okrugli sto’ o njegovom životu i radu, sa osnovnim razlogom da počne da se prikuplja materijal za buduću biografiju ili monografiju o njegovom životu i radu, s obzirom na to da je mnogo toga što je radio rasuto širom sveta. Sekelj je, svojevremeno, u Suboticu došao na poziv da bude direktor Gradskog muzeja. On je i postao direktor Gradskog muzeja u jednom mandatu, a 18. maj je Svetski dan muzeja. Zato smo izabrali maj i taj datum za obeležavanje godišnjice rođenja Tibora Sekelja, naglasio je Dragojlović.

On je kazao da je Sekeljev roman „Kumevava, sin prašume” preveden na preko 20 jezika sveta i da će ove godine doživeti izdanja na hrvatskom, katalonskom, korejskom i slovenskom jeziku. Podaci o Tiboru Sekelju mogu se naći i na Wikipediji i to, osim na esperantu, na još 25 jezika sveta, rekao je on i dodao da je Sekelj duže od dvadeset godina bio član Odbora Svetskog saveza za esperanto (Universala Esperanto Asocio, UEA) i najzaslužniji za drugu rezoluciju UNESKO-a koja je 1985. godine pozitivno tretirala esperanto.