Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Otvoren Dnevni centar za dementna lica

10.05.2012.

U okviru Gerontološkog kluba, u Šantićevoj ulici broj 27, počeo je sa radom Dnevni centar i Savetovalište za osobe obolele od demencije. Otvaranju Dnevnog centra i Savetovališta prisustvovali su pomoćnica ministra za rad i socijalnu politiku Suzana Paunović, pokrajinski sekretar za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju dr Atila Čengeri, predsednik Skupštine grada Slavko Parać i dr Nenad Ivanišević, zamenik direktora Gerontološkog centra u Subotici.

5725_1.jpg

Ivanišević je istakao da je reč o proširenju lepeze usluga Gerontološkog centra za starije Subotičane koji imaju poteškoće sa pamćenjem i rasuđivanjem, i da će kroz Dnevni centar i porodice koje imaju osobe obolele od demencije potpuno besplatno dobiti savetodavne usluge.

- Oboleli od demencije mogu da dođu ovde i provedu vreme uz stručan kadar koji čine psiholog, sociolog, radni terapeut i medicinska sestra. U Subotici će prvi put biti osigurane sve neophodne i stručno predviđene aktivnosti i usluge za osobe obolele od demencije, a biće im dostupne i sve ostale usluge Gerontološkog kluba, rekao je Ivanišević, i dodao da sličan klub postoji u Novom Sadu, i da su te usluge u potpunosti u skladu sa reformskim procesima Vlade Republike Srbije u oblasti socijalne zaštite.

Parać je naglasio da će Dnevni centar predstavljati značajnu pomoć i osobama koje brinu o licima koja su obolela od demencije.

- Negovatelji osoba koje su obolele od demencije, a to su najčešće njihovi rođaci, imaće mogućnost da normalno obavljaju svoje svakodnevne poslove znajući da su njihovi najbliži u brižnim rukama. Važno je, takođe, da će negovatelji dobiti i informacije o kliničkoj slici onih o kojima brinu, kao i savetodavne usluge u smislu kako da na najbolji način vode računa o svojim najbližima koji su oboleli od demencije, istakao je Parać.

Procjenjuje se da je demencija u porastu i da u Srbiji od šest do osam odsto ljudi starijih od 65 godina ima problema sa demencijom, što potvrđuje da su lokalna samouprava i Gerontološki centar u Subotici preduzeli dobru uslugu za koju postoji velika zainteresovanst korisnika, rekla je Suzana Paunović.

- Rad Dnevnog centra specifičan je po tomu što se radi o usluzi u zajednici koja omogućava korisnicima da ostanu u svojoj porodici, da dođu ovde, provedu neko vreme i dobiju odgovarajuću negu i podršku. To jeste dobro sa strane korisnika, ali to je i olakšica porodicama koje imaju dementne osobe. To i jeste osnovni cilj reformskog procesa u ministarstvu koji se vodi u oblasti socijalne zaštite, dakle, ostanak korisnika u svojoj porodici i podrška njihovim porodicama da mogu normalno da funkcionišu, kazala je Suzana Paunović.

Čengeri je rekao da se stručnim radom u okviru Dnevnog centra može doprineti usporavanju procesa ovog oboljenja, i da će to istovremeno značiti i rasterećenje za zdravstvene ustanove.

- Porodice koje brinu o osobama obolelim od demencije do sada nisu znale kako da postupaju ni kome da se se obrate za pomoć, pa su tako dolazili na odeljenja neurologije ili psihijatrije. Otvaranje Dnevnog centra smatram značajnim iskorakom u sferi socijalne zaštite, kazao je Čengeri.

Dnevni centar može da primi 15 osoba, boravak je besplatan, a radno vreme je od 8 do 15 časova. Republička Vlada je ovaj projekat podržala sa 600.000 putem zapošljavanjem pet lica, Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju sa milion dinara, dok će grad snositi operativne troškove. Gerontološki centar je iz svojih sredstava izdvojio 400.000 dinara.