Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Solarni kolektori i u Opštoj bolnici

16.05.2012.

U subotičkoj Opštoj bolnici potpisan je Memorandum o početku realizacije izgradnje solarnih postrojenja za pripremu tople sanitarne vode. Memorandum su potpisali direktor Opšte bolnice dr Goran Bićanin i predstavnici firmi „Amiga” iz Kraljeva i „Smb gradnja” iz Subotice, koje će izvoditi radove, u prisustvu direktorke Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije mr Željke Jurakić, pokrajinskog sekretara za zdravstvo, socijanu politiku i demografiju dr Atile Čengerija i predsednika Skupštine grada Slavka Paraća. Vrednost ovog projekta je 29 miliona dinara, Fond za zaštitu životne sredine obezbedio je 21 milion, a grad Subotica osam miliona dinara.

5739_1.jpg

Korišćenjem obnovljivih izvora energije, odnosno ugradnjom 144 pločasta solarna kolektora za zagrevanje sanitarne vode postići će se, između ostalog, i značajne uštede u novcu, rekao je Goran Bićanin.

- Uvođenje solarnih postrojenja smanjuje 30 odsto ukupnih godišnjih potreba za fosilnim gorivima za potrebe grejanja sanitarne tople vode. To dovodi do uštede 33 kubna metra mazuta, što na godišnjem nivou donosi uštedu od oko 2,5 miliona dinara. Korišćenje obnovljhivih izvora energije dovodi i do smanjenje emisije ugljen-dioksida, rekao je Bićanin.

Subotička bolnica je u odnosu na prethodni projekat, kada je zamenila stolariju, kroz ovaj projekat vredan 29 miliona dinara počela i uvođenje obnovljivih izvora energije, kazala je Željka Jurakić. Ona je istakla da je namera Fonda za zaštitu životne sredine da u što većem broju ustanova zdravstvene i socijalne zaštite širom Srbije sufinansira u energetsku efikasnost.

- Subotička bolnica je jedan od tridesetak projekata energetske efikasnosti u Srbiji koji na ovaj način sufinansiramo u proteklih godinu i po dana. Fond za zaštitu životne sredine je u skladu sa uredbom Vlade Srbije počeo ove godine sa značajnijim investiranjem u energetsku efikasnost i obnovljive izvore, za šta je u 2012. milijardu dinara namenjeno za institucije od javnog značaja, a 500 miliona dinara ugovorom je već našlo svoju namenu, istakla je Željka Jurakić.

Slavko Parać je naglasio da je Subotica u pogledu uvođenja obnovljivih izvora energije napravila značajan iskorak, s obzirom na to da solarnim sistemom grejanja već raspolažu „Kolevka”, Gerontološki centar i još neke druge gradske institucije.

- I ubuduće ćemo, zahvaljujući dobroj saradnji sa Ministarstvom životne sredine i Fondom za zaštitu životne sredine, nastaviti sa uvođenjem obnovljivih izvora energije, naročito u institucijama koje se finansiraju iz budžetskih sredstava. U ovom projektu Fond za zaštitu životne sredine učestvuje sa 21 milion dinara, a grad Subotica sa osam miliona dinara, rekao je Parać.

Atila Čengeri je istakao da je Subotica pozitivan primer kako se može postići napredak, kako u ovoj bolnici, tako i uopšte u gradu, ukoliko postoji dobra komunikacija na svim nivoima vlasti.

- Zadovoljan sam onim što je u proteklom periodu postignuto u subotičkoj bolnici, a narednih dana biće uvedene još neke nove tehnologije, čime će rad u ovoj ustanovi biti još kvalitetniji, najavio je Čengeri.

On je rekao da Vlada AP Vojvodine, kao osnivač, prati troškove date za energente koji idu iz Fonda za zdravstveno osiguranje Republike Srbije, i da je najveći problem pokrivanje tih troškova.

- Uvođenje novih tehnologija i obnovljivih izvora energije osetiće se najviše na budžetu Srbije. Novac će ostati u sistemu zdravstvene zaštite i moći ćemo da planiramo kupovinu nove opreme, uvođenje novih tehnologija ili pokrivanje troškova sanitetskog materijala i lekova. Krajnji cilj su nam bolji uslovi za sve pacijente i savremenije metode lečenja, kazao je Čengeri.

U Opštoj bolnici Subotica očekuju da će do kraja juna biti pušten u rad solarni sistem zagrevanja sanitarne vode.