Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Obeležena godišnjica deportacije subotičkih Jevreja

15.06.2012.

Polaganjem venaca na spomenike stradalim Jevrejima u ulici Pala Papa i u dvorištu Sinagoge, obeležena je 68. godišnjica deportacije subotičkih Jevreja. Komemoraciji u dvorištu Sinagoge prisustvovali su predstavnici jevrejskih opština iz Srbije, Mađarske i Hrvatske, konzulata Hrvatske i Mađarske, Gradske uprave Subotica, Severnobačkog okruga, Gradskog odbora SUBNOR-a i drugih institucija i udruženja.

5824_1.jpg

Predsednik Skupštine grada Slavko Parać rekao je da su Jevreji  u istoriji Subotice ostavili neizbrisiv trag u svim oblastima, posebno u kulturi, graditeljskom nasleđu i arhitekturi.

- Svake godine okupljamo se ovde, kod Sinagoge, da im odamo poštovanje za sve što su učinili za naš grad, za našu multietničku zajednicu, i da podsetimo dolazeće naraštaje na najveće zlo u istoriji čovečanstva, na fašizam i njegova neviđena zverstva, kazao je Parać.

Subotica je jedan od gradova koji u kontinuitetu neguje antifašizam kao univerzalnu vrednost, istakao je Parać i dodao da se različitim povodima podsećamo svoje antifašističke prošlosti, negujemo sećanje na žrtve fašizma i antifašističke borbe i čuvamo svoje antifašističke tekovine.

- To je veoma važno, jer iako su snage fašizma i nacizma vojno poražene u Drugom svetskom ratu, ideologija fašista, nacista i antisemita nije prestala da živi i povremeno se javlja u različitim pojavnim oblicima. Neofašizam ne nosi uniformu, deluje perfidnije i teže je prepoznatljiv. Negovanjem kulture sećanja na najbolji način osposobljavamo mlade ljude da ga prepoznaju i pruže mu beskompromisan otpor, rekao je Parać.

Uz isticanje da antifašizam nije ideološko, niti političko pitanje, već humanistička ideja i duboko ljudsko opredeljenje za mir, on je kazao i da je evropska zajednica zasnovana na tekovinama borbe protiv fašizma, na principima mira, razumevanja, tolerancije i saradnje među narodima.

- Od kontinenta podela, mržnje, ratova, razaranja i genocida Evropa je postala kontinent jedinstva različitosti, mesto dijaloga i saradnje. Sećanje na Holokaust poslužiće pametnima da sa više entuzijazma grade budućnost i nikada više ne ponove prošlost, naglasio je Slavko Parać, poručujući pripadnicima jevrejske zajednice da će u Subotici i ubuduće imati pomoć i podršku u očuvanju svoje kulture, tradicije, vere i običaja.

Počasni predsednik Saveza jevrejskih opšina Srbije Aleksandar Nećak kazao je da je Holokaust najveći i najmonstruozniji zločin 20. veka, koji se, kako je rekao, dogodio kada se pomračio um evropske civilizacije.

- Svakog dana sećamo se svojih žrtava, a određenim danima u godini, kao što je ovaj, naše sećanje i molitve sadrže obećanje da ćemo učiniti sve što je u našoj moći da se ovakvo zločin nikada, nigde i nikom ne dogodi. Govorimo glasno zato da bi nas čuli oni koji uporno već 70 godina potiskuju istinu o Holokaustu i koji bi da se on zaboravi, kazao je Nećak.

On je rekao da sećanje nije dovoljno, da je neophodno permanentno istraživati zločin i edukovati svakog čoveka da može da se odupre svakom zlu koje proističe iz neznanja, stereotipa, primitivnosti i straha od različitosti.

- Danas, pred spomenikom jevrejskim žrtvama Holokausta odajemo dužno poštovanje i sećanje na naše bližnje, na naše rođake, prijatelje, susede, pretke, na ljude kojih više nema. Svi oni ubijeni su samo zato što su Jevreji. Svedoci smo ponovnog pojavljivanja neonacizma, negiranja Holokausta i porasta antisemitizma. Protiv svih tih pojava se moramo boriti, istakao je Aleksandar Nećak.

Godišnjica sećanja na deportaciju subotičkih Jevreja u dvorištu Sinagoge održana je uz prigodan umetnički program, a nakon molitve i polaganja venaca priređen je prijem u Jevrejskoj opštini.