Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Obeležena 69. godišnjica deportacije Jevreja

16.06.2013.

Komemoracija povodom 69. godišnjice deportacije oko četiri hiljade Jevreja iz Subotice održana je danas, kod Sinagoge. Subotički Jevreji su 16. juna 1944. deportovani iz geta u tranzitne logore, a potom u Aušvic i druge koncentracione logore širom Evrope. Vence na spomenik stradalim Jevrejima u dvorištu Sinagoge položile su delegacije ambasade Mađarske u Srbiji, generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici, Gradske uprave Subotica, Severnobačkog okruga, SUBNOR-a Subotica, Saveza jevrejskih opština Srbije, jevrejskih opština Beograd, Novi Sad i Zrenjanin, Jevrejske opštine Subotica, potomci žrtava Holokausta i predstavnici pojedinih udruženja i političkih partija.

6938_1.jpg

Gradonačelnik Subotice Modest Dulić je istakao da o tome koliko je teška i tragična sudbina jednog naroda najbolje svedoči da je njegovo stradanje u zločinima tokom Drugog svetskog rata postalo svetski simbol za stradanje.

- Naša obaveza je da budemo na usluzi Jevrejskoj opštini, da očuvamo tradiciju i učinimo sve što je u našoj moći da od zaborava sačuvamo uspomene i simbol ovog velikog naroda. Grad će biti partner i Evropskoj zajednici da sačuvamo sećanje na stradale, na njihove pretke i da to partnerstvo prenesemo i na njihove potomke kako se nikada ne bi zaboravilo da je u ovom gradu postojala i da i dalje postoji jevrejska zajednica, rekao je Modest Dulić.

On je kazao da je Suboticu teško zamisliti bez neizbrisivog traga jevrejske zajednice, naročito u privredi i graditeljstvu.

- U tom kontekstu, sa ponosom ističem da smo u ovom kriznom vremenu uspeli da prikupimo sredstva za obnovu Sinagoge, jednog od arhitektonskih simbola našeg grada. Uveren sam da ćemo u narednom periodu vratiti stari sjaj ovom graditeljskom remek-delu kao simbolu zajedništva i solidarnosti svih naroda koji žive u našoj Subotici. Nije dovoljno samo sećati se nego sva sećanja zabeležiti kao trajnu poruku ali i opomenu naraštajima koji dolaze, jer stara jevrejska izreka glasi – ’Zaboraviš li, ponoviće ti se’, poručio je gradonačelnik Dulić.

Predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije, Ruben Fuks, kazao je, između ostalog, da je krajem 19. i početkom 20. veka tolerancija postepeno uzimala maha u Auastrougarskoj i da to koindicira i sa unapređenjem privrednog života u Subotici, dolaskom železnice i pojavom industrije, u kome su aktivno učestvovali i Jevreji.

- Jevreji su se uklopili u ovu sredinu i doprinosili razvoju ovog grada. To, naravno, nije išlo uvek glatko i bez poteškoća, bilo je otpora. I pored toga, doprinos Jevreja sve više je rastao, do pred Drugi svetski rat, kada Evropa pokazuje svoje ružno lice. Jevreji Subotice postepeno siromaše do 1944. godine, a te godine su i opljačkani, sabijeni u geto, deportovani uglavnom u Aušvic i pobijeni u veoma velikom broju, rekao je Fuks.

Sinagoga u Subotici je, kazao je Fuks, simbol razvoja jevrejskog lokalnog stanovništva.

- Sinagoga u Subotici je simbol razvoja lokalnog jevrejskog stanovništva koje je u nekom momentu trebalo jednu bogomolju ove veličine, steklo sredstva da može da je gradi i imalo sluha za vrlo moderan stil – secesiju, koja je tada bila u povoju. Ubistvom jednog od arhitekata Sinagoge, 1944. u Budimpešti, zaokružuje se jedan lep period sa veoma tužnim krajem. Nama malobrojnima je ostalo da se sećamo, da negujemo to što smo uspeli da uradimo i da pokušamo da živimo dalje, naglasio je Ruben Fuks.

Godišnjica sećanja na deportaciju subotičkih Jevreja u dvorištu Sinagoge održana je uz prigodan umetnički program, a nakon molitve i polaganja venaca priređen je prijem u Jevrejskoj opštini.