Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Predstavljene dosadašnje izmene projekta izgradnje novog dela pozorišta

20.06.2013.

Rekonstrukcija starog, zaštićenog dela zgrade Narodnog pozorišta u Subotici, ukoliko ne bude problema sa finansiranjem, biće okončana polovinom septembra, a Tehničkom fakultetu iz Novog Sada poverena je izmena glavnog projekta za drugi, novi deo objekta. Izmene predviđaju smanjenje korisne površine objekta za oko 3.300 kvadratnih metara, smanjenje visine objekta za šest metara (trenutne visine), dve umesto tri scene, znatno više komercijalnog prostora i smanjenje investicije za osam miliona evra, rečeno je na konferenciji za novinare koju su održali predsednica Radne grupe za nadzor nad izvršenjem poslova na realizaciji projekta „Adapatcija, rekonstrukcija i dogradnja zgrade Narodnog pozorišta u Subotici“ Snežana Pejčić i članovi Radne grupe, mr Slobodan Grković i dr Danijel Kukaras.

6953_1.jpg

Snežana Pejčić je podsetila da je izvođenje radova započeto u maju 2007. na osnovu glavnog projekta koji je predviđao investicionu vrednost objekta od 24 miliona evra i koje prema ugovorenim obavezama treba da finansiraju Republika Srbija i AP Vojvodina po 45 odsto, a grad Subotica 10 odsto.

- Prema tim glavnim projektima korisna površina je, u odnosu na idejno rešenje objekta iz 1997. i 1998. godine koje je predviđalo ukupnu površinu od oko 20.000 kvadratnih metara, bila smanjena i iznosila je 17.500 kvadratnih metara, dok je površina namenjena komercijalnom sadržaju bila 500 metara kvadratnih. Tada predviđena visina objekta prema ulici Korzo bila je 24,83 metra, a prema Trgu slobode i u centralnom delu objekta 28,83 metara. Predviđena je bila i izgradnja tri pozorišne scene: velike scene, koncertne dvorane i kamerne scene, rekla je Snežana Pejčić.

Shodno zaključcima 35. sednice SO Subotica, održane 25. aprila 2007. godine, krenulo se u racionalizaciju projekta, kazala je ona i dodala da je u vezi sa tim usledio Ugovor o izradi Projekta izmena i dopuna glavnog projekta za stari, zaštićeni deo koji je izvodio Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica, a u skladu sa Rešenjem Republičkog zavoda za zaštitu spomenika Beograd koji je definisao mere tehničke zaštite objekta.

- Kao potvrda da je projekat uvažio ove mere stoji činjenica da je taj glavni projekat dobio saglasnost ove institucije. Što se tiče izmene glavnog projekta za novi deo objekta nakon sprovedenog postupka Javne nabavke, u januaru 2011. godine, ugovorena je izrada izmene glavnog projekta sa Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada, istakla je Snežana Pejčić.

Prema njenim rečima, ovi projekti trenutno imaju stepen gotovosti od oko 40 odsto i ukazuju na nekoliko ključnih činjenica.

- Predviđena površina objekta smanjuje se na 14.200 kvadratnih metara, dok je deo namenjen komercijalnim sadržajima koji moraju da budu kompatibilni sa osnovnom funkcijom zgrade znatno povećan i površineje  4.700 kvadratnih metara. Visine objekta smanjene su za šest metara, tako da je sada visina objekta prema Ulici Korzo 18,3 metra, a prema Trgu slobode i u centralnom delu 22,43 metra. Broj scena je smanjenjen sa tri na dve, tako da ovaj projekat sada predviđa veliku pozorišnu scenu sa 530 mesta i koncertnu dvoranu sa rupom za orkestar sa 690 mesta, istakla je Pejčićeva.

U skladu sa ovim, kazala je, procenjena ukupna vrednost objekta je smanjena na 16 miliona evra, od čega je do sada uloženo, odnosno izvedeni su radovi u iznosu od 5,5 miliona evra, te je za završetak gradnje Narodnog pozorišta potrebno obezbediti još oko 10 miliona evra. To, dodala je, podrazumeva da će se koristiti savremeni meterijali, instalacije, oprema i scenska tehnika.

Prema njenim rečima, pri postupku racionalizacije vodilo se pre svega računa o zahtevima i potrebama Narodnog pozorišta koje je sve vreme bilo aktivno uključeno u ovaj postupak i koje je potvrdilo da je za nesmetani rad tri ansambla dovoljna površina od 9.500 kvadratnih metara.

- Kada je reč o zahtevima i predlozima za smanjenje postojećih visina za još četiri metra, treba reći da bi to značilo ulaženje u jedan nov, komplikovan proces rešenja koji bi zahtevao prvo izradu projektnog rešenja koji bi zahtevao prvo izradu projektnog rešenja uz obezbeđenje značajnih finansijskih sredstava za ove aktivnosti i što bi nas shodno postojećim pravnim okvirima koji se tiču ovog projekta vratilo gotovo na sam početak, naglasila je Snežana Pejčić.

Što se tiče rekonstrukcije starog dela koja je počela sredinom aprila, a finansira se sredstvima Fonda za kapitalna ulaganja, izvođači su do sada završili grube građevinske radove u podrumu i prizemlju, a počeli su radovi na zidovima.

Uskoro bi u sklopu izmena trebalo da bude poznat i konačan predlog izgleda fasade, koji će biti na javnom uvidu. Nakon usvajanja konačnog rešenja, postoji mogućnost da kao ograda pozorišta zapravo bude postavljena i neka vrsta zavese sa predstavljenim budućim izgledom pozorišta