Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Međunarodni volonterski radni kamp na Ludaškom jezeru

11.07.2013.

Član Gradskog veća zadužen za zdravstvo, socijalnu politiku i zaštitu životne sredine dr Atila Čengeri posetio je danas Međunarodni volonterski radni kamp na Ludaškom jezeru, kod Vizitorskog centra u Hajdukovu, gde od 30. juna 2013. godine 12 volontera i dva koordinatora iz Nemačke, Italije, Španije, Rusije, Koreje i Srbije sprovode mere aktivne zaštite prirode na istočnoj obali Ludaškog jezera i rekonstruiše i popravlja drvene delove edukativne staze (mostići, molovi, osmatračnice) u Specijalnom rezervatu prirode „Ludaško jezero”.

7004_1.jpg

Kamp na području Specijalnog rezervata prirode „Ludaško jezero” nije prvi put organizovan, a grad Subotica je i ove godine ponovo bio u prilici da pomogne rad kampa, ovoga puta sa 200.000 dinara, istakao je Atila Čengeri.

- Kamp je organizovan u saradnji sa udruženjem Mladi istraživači Srbije – Volonterski servis Srbije, koje i volontere iz naše zemlje šalje u slične kampove u skoro 90 zemalja u svetu. Osim doprinosa u zaštiti prirode, ovakvi kampovi su i prilika da se učesnici druže, da se steknu prijateljstva i razmene iskustva. Verujem da volonterima koji se prijavljuju za ovakve kampove ova vrsta posla daje i ličnu satisfakciju koja se ogleda u radosti pružanja usluge nekome ili nečemu, a za dobrobit društvene zajednice, naglasio je Atila Čengeri.

Koordinator sektora zaštite prirode u JP „Palić-Ludaš”, Sandra Čokić Reh, rekla je da „Palić-Ludaš” od 2003. godine zajedno sa volonterima u kontinuitetu radi na sprovođenju mera aktivne zaštite prirode na dva zaštićena područja od nacionalnog interesa – specijalnim rezervatima prirode „Selevenjske pustare” i „Ludaško jezero”.

- U ’Selevenjskim pustarama’ naše aktivnosti bile su usmerene na čišćenje i održavanje staništa šumskih peščarskih čistina od invazivnih biljaka. U pitanju je cigansko perje. Na Ludaškom jezeru smo kosili visoku kosu obalu. To, u stvari, predstavlja jednu reliktnu stepsku zajednicu sa graditeljima te zajednice koji su strogo zaštićene i ugrožene vrste, a to su crna sasa i stepski kozinac. Očekujemo da će se te biljke vratiti ovde i to nam je neka misija za budućnost, naglasila je Sandra Čokić Reh.

Kamp organizuje JP „Palić-Ludaš”, a održavanje kampa sufinansira grad Subotica. Međunarodni volonterski radni kamp na Ludaškom jezeru traje do 14. jula 2013. godine.