Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Hrvatska nacionalna manjina - most koji spaja

12.07.2013.

Gradonačelnik Subotice Modest Dulić i zamenik gradonačelnika Blaško Stantić danas su, u Zelenoj sali Gradske kuće, primili delegacije Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV), koje su predvodili predsednici Tomislav Karamarko i Petar Kuntić. Razgovoru upriličenom povodom obeležavanja 23. godišnjice od osnivanja DSHV-a prisustvovao je i generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Dragan Đurić.

7009_1.jpg

Modest Dulić je, tim povodom, rekao da je ovaj susret bio prilika da čestita DSHV-u na značajnom datumu, 23. godišnjici od osnivanja, ali i da građanima Republike Hrvatske čestita ulazak u Evropsku uniju uz, kako je rekao, molbu da iskustvo koje su naši prijatelji iz Hrvatske imali kada je u pitanju put ka EU prenesu na našu državu koja je ubrzano krenula ka istom cilju – da postane članica velike porodice evropskih naroda.

- Danas, 23 godine nakon osnivanja lako je govoriti o političkoj poziciji DSHV-a. Inicijativa za formiranje te političke organizacije pokrenuta je u vreme kada smo živeli u jednom haotičnom društvu. Međutim, nije slučajno što se to desilo upravo u našem gradu, sredini prepoznatljivoj po tolerantnoj atmosferi u kojoj se različitost prihvata i neguje kao vrednost, nešto čemu svi zajedno težimo i nešto što je doprinelo da Subotica, kao najtolerantnija lokalna zajednicu u regionu, dobije priznanje ’Mala Evropa’, kazao je gradonačelnik Dulić.

Zahvaljujući prisustvu DSHV-a, svih ovih godina, uspostavljeni su mostovi saradnje i pružena ruka pomirenja između, tokom devedesetih godina, konfrontiranih naroda, rekao je on, i dodao da je zahvaljujući komunikaciji predstavnika DSHV-a sa HDZ-om Srbija počela da gradi partnerske odnose sa Hrvatskom.

- Hrvatska je sada zemlja koja je u Evropskoj uniji i koja će sigurno biti partner našoj zemlji na putu ka Evropskoj uniji. Zajedno smo radili na uspostavljanu prava koja DSHV traži za pripadnike manjinskog naroda, omogućili smo da hrvatski jezik bude u službenoj upotrebi, da se uvede i obrazovanje na hrvatskom jeziku i da se ustanove kulture finansiraju ne samo sa nivoa grada nego i iz AP Vojvodine. Našim sugrađanima hrvatske nacionalnosti obezbedili smo, dakle, sve ono što im u skladu sa evropskim vrednostima i pripada, naglasio je gradonačelnik Dulić.

On je istakao da je dobro imati jednu ovako dobro organizovanu političku organizaciju koja na pravi način reprezentuje jedan značajan narod u našem gradu, i da od DSHV-a i u narednom periodu očekuje da bude ne samo most saradnje nego i promoter naše privrede u Hrvatskoj, kao i hrvatske privrede u Vojvodini i Srbiji.

Tomislav Karamarko smatra da je 23 godine od osnivanja DSHV-a veoma važna godišnjica, i da je u teškim vremenima trebalo sačuvati hrvatsku nacionalnu manjinu i ono što ih čini Hrvatima.

- DSHV je, čini mi se, kao dominantna hrvatska stranka na ovim prostorima to uspešno i učinila. Hrvatska nacionalna manjina mora da bude, a ona to i jeste, most koji spaja, kazao je Karamarko.

Uz konstataciju da veruje da iskustvo Hrvatske, nakon šest godina mukotrpnih pregovora sa EU, može da bude od koristi dragim susedima - Republici Srbiji, na putu ka EU, on je ocenio da je došlo vreme prihvatanja evropskih standarda i na ovim prostorima.

- Manjine nisu predmet spora, razilaženja i sukoba nego spajanja. Kao konzervativna stranka desnog centra u hrvatskom političkom spektru, HDZ ima dobre odnose sa strankama koje imaju srpski predznak i sa posebnim zadovoljstvom želi da učestvuje u rešavanju problema naših sugrađana srpske nacionalnosti, kazao je Tomislav Karamarko.

Petar Kuntić je izjavio da je od osnivanja DSHV-a, 15. jula 1990. godine, bilo nekoliko iskoraka gde se ogledala snaga ove političke organizacije vojvođanskih Hrvata i hrvatskog naroda na ovim prostorima. On je izrazio nadu da će DSHV, iako je pred novim izazovima, 24. godišnjicu od osnivanja „dočekati u istom timu”.