Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Pet miliona dinara za unapređenje životne sredine u mesnim zajednicama

02.08.2013.

Član Gradskog veća zadužen za zdravstvo, socijalnu politiku i zaštitu životne sredine, dr Atila Čengeri, danas je, u Medija-centru Gradske kuće, predstavnicima 31 mesne zajednice uručio ugovore o dodeli sredstava po osnovu Konkursa za finansiranje aktivnosti na unapređenju stanja životne sredine u 2013. godini koji je namenjen mesnim zajednicama na teritoriji grada Subotice. Uručenju ugovora prisustvovali su mr Suzana Dulić, sekretar Sekretarijata za lokalni ekonomski razvoj, privredu, poljoprivredu, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i Žika Reh, izvršilac za praćenje kvaliteta činilaca životne sredine.

7061_1.jpg

Cilj konkursa je jačanje kapaciteta mesnih zajednica za rešavanje lokalnih problema zaštite životne sredine, kroz volonterske akcije, obrazovne programe i nabavku opreme, rekao je Atila Čengeri, i dodao da ukupna sredstva predviđena za ovu namenu iznose 5.000.000 dinara, tako da će većini mesnih zajednica biti dodeljen maksimalni iznos od 150.000 dinara po mesnoj zajednici.

- Subotica od 2012. godine raspisuje konkurs namenjen mesnim zajednicama za dodelu sredstava za unapređenje stanja životne sredine. Od 37 mesnih zajednica, koliko ih je ukupno na teritoriji našeg grada, prošle godine na konkurs su se javile 24, a ove godine 31 mesna zajednica, s tim da je prošle godine za ovu namenu bilo izdvojeno tri miliona dinara. Kako je konkursna dokumentacija bila praćena i upitnikom koji sadrži prioritete i preporuke pojedinačnih mesnih zajednica, informacije prikupljene prilikom sprovođenja konkursa će poslužiti za definisanje prioriteta zaštite životne sredine na nivou Grada, naglasio je Atila Čengeri.

Suzana Dulić je rekla da je zaštita životne sredine multidisciplinarna oblast i da rad na poboljšanju životne sredine podrazumeva timski i usaglašeni rad.

- Želja nam je da u ovaj proces uključimo što veći broj ljudi, kao i da sledeće godine konkurišu sve mesne zajednice sa teritorije grada Subotice. Najveći broj aktivnosti koje su mesne zajednice prepoznale kao prioritete odnosi se na suzbijanje invazivnih vrsta, ozelenjavanje i uređenje pojedinih lokacija i unapređenje sistema upravljanja otpadom, istakla je Suzana Dulić.

Prilikom odabira mesnih zajednica kojima će biti odobrena sredstva, komisija je uzela u obzir sledeće kriterijume: značaj projekta za lokalnu zajednicu i stepen uključivanja lokalnog stanovništva u rešavanje problema na nivou mesne zajednice.