Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Obeležen 10. oktobar, Dan oslobođenja Subotice

10.10.2013.

Svečanom sednicom Skupštine grada i polaganjem venaca na spomenike žrtvama fašizma, obeležen je 10. oktobar, Dan oslobođenja Subotice od fašizma 1944. godine. Svečanoj sednici u Velikoj većnici Gradske kuće, kojom je predsedavala predsednica Skupštine grada Maria Kern Šolja, prisustvovali su visoki predstavnici diplomatskog kora iz Beograda i Subotice, delegacije saveza vojnih veterana iz Mađarske i Hrvatske, predstavnici republičkog, pokrajinskog i gradskog SUBNOR-a, predstavnici verskih zajednica, državnih, pokrajinskih, gradskih i opštinskih organa, odbornici Skupštine grada i predstavnici nacionalnih veća.

7304_1.jpg

Čestitajući preživelim borcima i građanima Subotice Dan oslobođenja, gradonačelnik Subotice Modest Dulić je, na svečanoj sednici, istakao da se danas sećamo jednog od najvažnijih datuma u istoriji našeg grada, 10. oktobra – Dana oslobođenja Subotice od fašizma, ideologije rata i destrukcije koja je pretila da zauvek uništi slobodan i civilizovan svet. Nakon četiri duge i mračne godine, rekao je, Subotica se na ovaj dan konačno izborila i povratila svoje mesto u duboko ranjenoj, ali ponosnoj Evropi, koja je uspela da odbrani svoj identitet i svoje nasleđe od najvećeg zla u njenoj savremenoj istoriji.

- Međutim, Dan oslobođenja Subotice nije prilika za slavlje, već je prilika da svako od nas pogleda duboko u sebe i da se zapita: da li smo kao pojedinci, kao društvo učinili dovoljno, da li smo prepoznali, da li smo odreagovali na svaku i najmanju diskriminaciju, nepravdu ili ograničavanje slobode? Jer ukoliko nismo, napravili smo ustupak fašizmu. Naivno je poverovati da je fašizam pobeđen jednom zauvek. On samo ima novo, perfidnije lice i čeka novu priliku, često obučen u ruho svakodnevice, rekao je Modest Dulić.

Gradonačelnik Dulić je istakao da ne smemo da dozvolimo diskreditaciju antifašizma i relativizaciju okupacije na ovim prostorima, i dodao da je naša obaveza da se sećamo svih onih koji su dali svoje živote kako bismo danas živeli u slobodi.

- Dužni smo i da našoj deci ukažemo na ogromnu žrtvu koju su naši preci podneli kako bismo danas živeli u Subotici kakvu poznajemo i kakva je oduvek bila – multikulturalna i multinacionalna. I upravo kao takva, kao grad koji je simbol različitosti, suživota i mira koji je vekovima negovala,  Subotica je bila i ostala sve ono što fašizam prezire i teži da uništi, kazao je Modest Dulić.

Antifašistički pokret u Subotici, podsetio je, činili su njeni žitelji različite nacionalne, verske, socijalne pripadnosti, jedinstveni u borbi za slobodu.

- Subotica se i tada potvrdila kao zajednica koja baštini toleranciju i skladan suživot svih njenih građana. Zato danas u Subotici sa posebnom pažnjom negujemo harmonične međunacionalne odnose i ravnopravnost svih njenih građana, sećajući se svoje antifašističke istorije i težeći evropskoj budućnosti, rekao je gradonačelnik Dulić.

On je poručio da ne smemo da zaboravimo da je tradicija antifašizma duboko utkana u savremenu Evropu, kojoj i sami težimo, i predstavlja jednu od njenih osnovnih vrednosti.

- Antifašizam je njen stub i ujedinitelj, njen kamen temeljac. Ponosni smo na to što nismo pasivno čekali da nas drugi oslobode, već smo rame uz rame sa drugim narodima bili ujedinjeni u borbi protiv fašizma, hrabro i dostojanstveno. Ali cena koju smo platili je previsoka, 7000 naših surađana je dalo najvrednije što je imalo – svoj život, i njima dugujemo zahvalnost za to što danas živimo u mirnom gradu, čije su prepoznatljive vrednosti uprkos svemu očuvane, naglasio je Modest Dulić.

Učesnicima svečane sednice obratili su se i predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Subotice, Maksim Bakrač, i Svetozar Atanacković, predsednik pokrajinskog i potpredsednik republičkog SUBNOR-a. Bakrač je, između ostalog, rekao da preživeli borci Narodnooslobodilačke borbe podržavaju demokratizaciju društva, ali da su protiv falsifikovanja i prekrajanja istorije.

Povodom Dana oslobođenja venci su položeni na Spomenik žrtvama fašizma. Vence su položili: delegacija grada Subotice i Gradskog odbora SUBNOR-a, delegacija Vlade Republike Srbije i Severnobačkog okruga, delegacije ambasada Ruske Federacije, Ukrajine i Belorusije, delegacija Generalnog konzulata Republike Hrvatske, Saveza antifašista Mađarske, Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista osiječko-baranjske županije, delegacije Pokrajinskog odbora SUBNOR-a, opštinskih odbora SUBNOR-a i lokalnih samouprava Apatina i Sombora i delegacije političkih partija, stranaka i nevladinih organizacija.

Na komemorativnom skupu kod Spomenika žrtvama fašizma, posvećenom 69. godišnjici oslobođenja Subotice od fašizma, zamenik gradonačelnika Blaško Stantić je, između ostalog, rekao da je pobeda nad fašizmom pobeda nad jednoumljem koje je čovečanstvu nanelo najveće zlo u novijoj istoriji.

- Subotica jeste grad koji dostojno baštini vrednosti antifašizma, što predstavlja platformu odbrane osnovnog prava na život, ljudska prava, slobodu i ravnopravnost naroda, a kao takav je i bitna pretpostavka razvoja demokratije, kazao je Blaško Stantić.

Venci su položeni i na Spomen-kompleks palim vojnicima Crvene armije, na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi.