Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Održana konferencija „Zajedno protiv nasilja nad ženama“

26.11.2013.

U okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, u Velikoj većnici Gradske kuće danas je održana konferencija „Zajedno protiv nasilja nad ženama“, u organizaciji Ženske parlamentarne mreže Skupštine AP Vojvodine, koju podržava Ženska parlamentarna mreža Narodne skupštine Republike Srbije. Kampanja će se sprovesti u šest lokalnih samouprava, odnosno u šest okruga, od kojih je Subotica prva.

7486_1.jpg

Otvarajući današnju konferenciju, zamenik predsednika Skupštine grada Mirko Bajić je rekao da moramo da se suočimo sa prisutnošću rodno zasnovanog nasilja nad ženama i porodicom, i dodao da je neophodno preduzeti određene akcije kako bi do svesti ljudi doprla činjenica da taj problem postoji i da je potrebno njegovo rešavanje. 

- Jasno je da se tome može odupreti samo zajedničkom, sinhronizovanom i udruženom akcijom. U tom pogledu grad Subotica pozdravlja, podržava i svakako učestvuje u svemu što doprinosi rešavanju problema koji, nažalost, postoji, istakao je Mirko Bajić.

Predsednica Ženske parlamentarne mreže u Skupštini AP Vojvodine, Stojanka Lekić, kazala je da je jedan od prioritetnih ciljeva Ženske parlamentarne mreže Narodne skupštine Republike Srbije (osnovana 14. februara 2013. godine) i Ženske parlamentane mreže Skupštine AP Vojvodine (1. oktobra 2013. godine) formiranje odborničkih grupa i širenje mreže kako po horizontali, tako i po vertikali, jer, kako je rekla, postoje pitanja po kojima treba da se izjašnjavaju kako poslanice tako i odbornice i da rešavaju pitanja ne samo ženska nego i pitanja iz ženskog ugla.

Zamenica pokrajinskog ombudsmana za ravnopravnost polova Danica Todorov smatra da je kampanja svetskih razmera „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ aktuelna i danas, uprkos tome što je poslednjih godina mnogo učinjeno na promeni zakonodavnog okvira i stvaranja uslova da se institucije i organi koji sprovode zakone brinu o onim ženama koje trpe nasilje u porodici.

- Pokazuje se da svi zajedno treba da utičemo na podizanje svesti javnosti o značaju i složenosti ovog problema i da svako u društvu ima neku ulogu koja je značajna da bismo došli do nulte tolerancije prema nasilju u poridici i da bismo razmere ovog problema sveli na jedan niži nivo, naglasila je Danica Todorov.

Predstavnik pokrajinskog sekretarijata za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Dragan Božanić, rekao je da je 2009. godine sprovedeno prvo istraživanje koje se odnosi na nasilje nad ženama u Vojvodini i da su dobijeni podaci bili uznemirujući.

- Prema tim podacima, više od polovine žena doživelo je neki oblik nasilja, skoro svaka druga žena doživela je neki oblik psihičkog nasilja, 27 odsto žena bilo je izloženo pretnjama fizičkim nasiljem, a 34 odsto njih je trpelo fizičko nasilje. U 34 odsto slučajeva pretnji fizičkim nasiljem pretilo se ubistvom, osam odsto žena uključenih u istraživanje doživelo je pretnje napadom oružjem, dok je u 6,2 odsto slučajeva došlo do napada oružjem. Proganjanje je doživelo 18,6 odsto žena, a seksualno nasilje u porodici doživelo je skoro 10 odsto žena, istakao je Božanić.

On je rekao da je, bez obzira što su u zakonodavstvu izvršene promene, istraživanje pokazalo da nisu razvijeni institucionalni mehanizmi koji obezbeđuju jednaku zaštitu svim ženama saglasnu međunarodnim standardima, a nedostajale su i utvrđene procedure u postupanju, razvijenija saradnja među institucijama i veća profesionalna obučenost stručnjaka koji pružaju zaštitu.

U daljem programu konferencije pod nazivom „Zajedno protiv nasilja nad ženama“ razgovaralo se o ulozi institucija i mehanizama u sprečavanju nasilja u porodici i ulozi i značaju multisektorskog reagovanja na nasilje u porodici.