Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Krivična prijava protiv N. N. lica u JKP „Čistoća i zelenilo”

10.01.2014.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai danas je podneo krivičnu prijavu Policijskoj upravi i Osnovnom javnom tužilaštvu u Subotici protiv N. N. lica u JKP „Čistoća i zelenilo” zbog brojnih zloupotreba počinjenih na štetu JKP „Čistoća i zelenilo” i gradskog budžeta.

7624_1.jpg

Uz isticanje da se na ovaj korak odlučio nakon što je krajem decembra prošle godine primio i proučio Izveštaj o reviziji finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja JKP „Čistoća i zelenilo” za 2012. godinu, koji je sačinila Državna revizorska institucija (DRI), i da, kao gradonačelnik, po zakonu ima određene nadležnosti i obaveze da postupa po tom predmetu, Jene Maglai je rekao da smatra da ima elemenata da se u ovaj postupak uključi i Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal.

- Ono što piše u izveštaju državnog revizora i ono do čega sam došao u razgovoru sa novim rukovodiocima ’Čistoće i zelenila’ ukazuje na činjenicu da su u tom preduzeću, posebno u periodu 2011. i 2012. godine, izvršene brojne nezakonitosti i zloupotrebe koje nisu bile ni slučajne, ni periferne, kazao je Maglai na konferenciji za novinare, i dodao da je za godinu dana osnovni kapital JKP „Čistoća i zelenilo” sa 104 miliona dinara sveden na 3,6 miliona dinara.

On je rekao da iz izveštaja proizilazi da je i Skupština grada na neki način prevarena, jer je prilikom donošenja rešenja o davanju saglasnosti na program poslovanja JKP „Čistoća i zelenilo” za 2013. godinu odbornicima bilo predočeno da su gubici ovog preduzeća u 2012. godini - 65 miliona dinara, a da iz izveštaja proizilazi da je gubitak JKP „Čistoća i zelenilo” bio - 100 miliona dinara.

Samo u 2012. godini, dodao je, ugovoreni su poslovi u vrednosti od 113 miliona dinara za koje, iako je trebalo, nisu sprovedeni postupci javne nabavke.

- To ukazuje na činjenicu da rukovodstvo ’Čistoće i zelenila’ uopšte nije vodilo računa o poštovanju zakonskih obaveza. Isplaćivani su, u mnogo slučajeva, i troškovi bez valjane dokumentacije. Jednom fakturom se gradu Subotici ispostavlja račun u iznosu od preko 27 miliona dinara, a kad je grad Subotica stavio prigovor na taj račun za isti taj posao je nakon nekoliko nedelja ispostavljena druga faktura na 16 miliona dinara. Razlika je 11 miliona dinara. To znači da se fakturisalo u zavisnosti od potreba i drugih okolnosti, a ne po stvarno realizovanim uslugama ili radovima od strane tog preduzeća, naglasio je Јене Maglai.

Prema njegovim rečima, najgore i na neki način najproblematičnije je to što se došlo do saznanja da su neka dokumenta falsifikovana.

- U dokumentaciji se vidi da je u ’Čistoću i zelenilo’ ušlo skoro 1.000 kubika rizle, a imamo dokaze da taj materijal nikada nije isporučen tom preduzeću. A roba je plaćena i zavedena u njihovoj evidenciji uz neke rukavice i dezodoranse. ’Čistoća i zelenilo’ je u tom periodu mesečno trošila preko 300.000 dinara za reprezentaciju i mi smatramo da se rukovodstvo tog preduzeća ponašalo bahato, rekao je Maglai.

I građevinski radovi su, kazao je, plaćani skuplje nego što je njihova realna vrednost.

- Određeni građevinski radovi u reciklažnom centru preduzeća ugovoreni su na 15 miliona dinara, na kraju plaćeni više od 17 miliona dinara, a realno nisu vredeli više od tri do tri i po miliona dinara. Interesantno je i to što se od 14 građevinskih investicija, koje su bile vezane za nabavke, u 13 pojavljuje isti izvođač radova, istakao je Jene Maglai.

On je naglasio da postoje i problemi koji se odnose na vetrozaštitne pojaseve.

- Od 38 kilometara vetrozaštitnih pojaseva za koje je ’Čistoća’ trebalo da izvrši poslove, realno je realizovano manje od 10 odsto, možda čak i manje od pet odsto, a većina sredstava koja su obezbeđivana od lokalne samouprave, pokrajine i republike potrošena je. Već imamo problema sa pokrajinom, jer ćemo morati da vraćamo sredstva u iznosu od više desetina miliona dinara, rekao je Maglai.

Najmanje 200 hektara državnog zemljišta, dodao je, na raznim lokacijama na teritoriji grada obrađuju privatna lica.

- Reč je o 200 hektara zemljišta za koje do sada lokalna samouprava, navodno, nije znala da je to državno zemljište. I sada smo, nekako naprasno, saznali da je reč o državnom zemljištu o kome bi trebalo da brine grad Subotica. To zamljište godinama obrađuju privatnici koji na to nisu imali pravo i mi treba da utvrdimo ko ih je uveo u posed i na osnovu čega su počeli da obrađuju zemlju. Svi oni koji su u proteklom periodu koristili ovo zemljište, a za to nisu plaćali predviđenu naknadu, biće pozvani i moraće unazad da plate realnu zakupninu, a ako je neko od funkcionera dao nalog ili im odobrio da rade tu zemlju, moraće za to da odgovara, podvukao je Jene Maglai.

Još jedan primer malverzacija je, naveo je, i posao koji se odnosi na ograđivanje parcele koja je data na korišćenje „Čistoći i zelenilu“ u Đurđinu, površine oko 200 hektara.

- Ograđivanje ove površine žicom i stubovima plaćeno je 7.852.000 dinara, a izgradnja drvene barakice, navodnog edukativnog centra, na toj parceli koštala je čak 8.500 evra, rekao je Maglai.

Nelogičnost u poslovanju primećena je i u drugim javnim preduzećima, kazao je on i naveo da JKP „Stadion“, mimo JKP „Čistoća i zelenilo“ koje ima ugovor, jednoj privatnoj firmi za odnošenje smeća godišnje plaća 1,6 miliona dinara. Angažuje se, dodao je, i privatna firma za održavanje i čišćenje bazena za koje se na godišnjem nivou plaća četiri miliona dinara, mimo desetak zaposlenih koji su zaduženi da to rade.

Gradonačelnik Jene Maglai je, na kraju, onima koji ga prozivaju da podnese ostavku na mesto gradonačelnika poručio da je – tek počeo da se zagreva na ovoj funkciji i da smatra da će u narednih nekoliko meseci mnogo toga izaći na videlo u ovom gradu - koliko se sve ovde zloupotrebljavalo, kakve nezakonitosti su se radile i ko je sve u to bio upleten.

Iz izveštaja DRI