Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Trošenje budžetskih sredstava i raspolaganje imovinom Grada

17.01.2014.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai saopštio je na današnjoj pres-konferenciji nove podatke koji se odnose na neracionalno trošenje budžetskih sredstava i raspolaganje sa imovinom Grada u proteklom periodu.

7648_1.jpg

On je istakao da je zatvoreni bazen Sportsko-rekreativnog centra (SRC) „Prozivka“ - imovina ukupne vrednosti 544,664 miliona dinara - rešenjem tadašnjeg gradonačelnika, 5. marta 2013. godine isknjižena iz imovine Grada i preneta na Javno komunalno preduzeće (JKP) „Stadion“, i da JKP „Stadion“ nikada nije upisao pravo korišćenja te imovine na svoje ime, za šta, kako je rekao, ne postoje ni zakonski uslovi.

- Kada je ova imovina isknjižena iz ekonomske imovine grada Subotice, u imovinu JKP ’Stadion’ nije uvedena kao podizanje osnivačkog kapitala ili vrednosti imovine preduzeća nego je osnivački kapital ostao u iznosu od nešto preko 100 miliona dinara, dok je tih 544 miliona dinara bilo samo u nekim internim knjigama tog preduzeća, kazao je Jene Maglai, i dodao da je Gradsko veće grada Subotice 30. aprila 2012. godine donelo Odluku o davanju na korišćenje zatvorenog bazena SRC „Prozivka“ Javnom komunalnom preduzeću „Stadion“.

Uz konstataciju da je interesantno i kako se raspolagalo sa ovom imovinom, podsetio je da pravo da izda poslovne prostore i objekte ovog grada ima jedino grad Subotica.

- Naša služba, koja vodi te poslove, je jedino ovlašćena da po zakonom propisanoj proceduri izdaje poslovne objekte i prostore. U ovom objektu imamo nekoliko spornih situacija. JKP ’Stadion’ ne samo da je izdavalo poslovne prostore, iako na to nije imalo pravo, nego je i novac od zakupa uplaćivan na račun tog preduzeća, mada to mogu da budu samo i isključivo budžetski prihodi grada Subotice, rekao je Jene Maglai.

Napravljen je, kazao je, i ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji gde, kako je rekao, i neki privatnici, navodno, unose neki svoj kapital u opremanje dela tog poslovnog prostora, mali bazen se na sedam godina izdaje jednoj privatnoj firmi u Beogradu, a avansno se uplaćuje preko tri miliona dinara na račun JKP „Stadion“.

- Neki od tih poslovnih prostora koji se koriste do dan-danas kao da nisu ni izdati - nema ni ugovora, ni dokaza da se plaća zakupnina za njihovo korišćenje. Mi ćemo ovo morati da ispitamo, jer pretpostavljamo da to nije jedini slučaj kako se u proteklom periodu odnosilo prema imovini grada. Početkom sledeće sedmice ću staviti van snage odluku vezanu za isknjižavanje imovine Grada na JKP ’Stadion’ i nadležnoj službi naložiti da se ta imovina vrati kao imovina Grada. Našim službama dao sam nalog da ispitaju koliko tamo ima poslovnih prostora, ko ih i po kom osnovu koristi, kolike se zakupnine plaćaju i kome, naglasio je gradonačelnik Maglai.

Ukazujući na neracionalno trošenje budžetskih sredstava u proteklom periodu, rekao je da je bivši član Gradskog veća, dr Atila Čengeri, u periodu od avgusta 2012. do novembra 2013. godine koristio službeni automobil marke „opel vektra“ i da je to koštalo i Grad i građane Subotice, jer je vozilo u tom periodu prešlo preko 70.000 kilometara i potrošilo više od 6.000 litara goriva.

Budžetska sredstva izdvojena su i za kupovinu laptopova (od 77 laptopova u vlasništvu Grada za 47 se zna kod koga su, dok je 30 laptopova navodno izdato na revers ali nije vraćeno), fotoaparata i štampača velike vrednosti koji godinama nisu upotrebljavani ili se tek odnedavno koriste, kazao je gradonačelnik Maglai, i dodao da je kupljena i oprema za video-nadzor za potrebe Gradske uprave, da je jedan od gradskih funkcionera tu opremu najverovatnije instalirao na svoj privati objekat i da je posle promene vlasti u Subotici sistem iznenada vraćen u Gradsku kuću.

- Grad isplaćuje 647.000 dinara za program koji, inače, besplatno dobijamo od nadležnog ministarstva i koji smo u obavezi da koristimo. Održavanje jednog informatičkog programa na godišnjem nivou košta Grad 1,44 miliona dinara, pored osam zaposlenih informatičara u Gradskoj kući. Došli smo i do podatka da je lokalna samouprava kupila od jedne privatne firme iz Novog Sada program za licitaciju poljoprivrednog zemljišta po ceni od preko 30.000 evra. Za ISO standardizaciju koju je lokalna samouprava nameravala da uradi isplaćeno je 3.600 evra nekoj firmi iz Čačka, a taj posao nikada nije realizovan, kazao je Jene Maglai.

Prema njegovim rečima, osim Direkcije za izgradnju grada i Zavoda za urbanizam u narednom periodu planira se ispitivanje poslovanja i drugih javnih i javno komunalnih preduzeća u Subotici.

- Nadam se da ćemo za dve do tri nedelje, jer će, verovatno, morati da se sprovede postupak javne nabavke, uspeti da ispitamo najmanje sedam-osam preduzeća za koja smatram da su problematična. Oformićemo specijalne radne grupe koje će biti angažovane od firmi koje imaju ovlašćenje da rade takve poslove. Oni će u narednih šest meseci ispitati ne samo JKP 'Čistoća i zelenilo', već sva najveća preduzeća grada Subotice, a možda i neka manja za koja smatramo da su problematična ili gde je, po našem mišljenju, bilo određenih zloupotreba, zaključio je Jene Maglai.