Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Održan sastanak sa predstavnicima stranih investitora

06.02.2014.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai i član Gradskog veća zadužen za privredu, Milan Vučković, razgovarali su sa predstavnicima stranih kompanija koje se nalaze na teritoriji grada Subotice. Gradonačelnik Maglai je, posle susreta u Gradskoj kući, novinarima rekao da je cilj sastanka bio upoznavanje sa problemima sa kojima se strani investitori suočavaju poslujući u našem gradu i njihovim planovima u narednom periodu, kao i definisanje konkretnih poteza koje bi lokalna samouprava, u okviru svojih nadležnosti, trebalo da preduzme kako bi se uočeni problemi prevazišli.

7707_1.jpg

Uz isticanje da je ovaj susret održan nakon sastanaka sa domaćim preduzetnicima i predstavnicima malih i srednjih preduzeća, na kojima je lokalna samouprava, takođe, ponudila pomoć u rešavanju problema, Jene Maglai je najavio da će se ovakvi susreti ubuduće održavati kvartalno i da će svi problemi na koje su ukazali i strani investitori i domaći privrednici morati da se rešavaju u saradnji sa nadležnim institucijama, kako na gradskom, tako i na višim nivoima.

- Ovi razgovori će pomoći i investitorima i nama da pospešimo ekonomsku situaciju u Subotici. Nadam se da ćemo u budućnosti održati ovaj kontinuitet, da ćemo stvari oko kojih smo razgovarali konkretno i rešavati i da će ovi sastanci doneti gradu Subotici i našim sugrađanima, kao i domaćim privrednicima i preduzetnicima i stranim investitorima benefite koje očekuju, rekao je gradonačelnik Maglai.

U Subotici, prema zvaničnim podacima, ima oko 45.000 zaposlenih, izjavio je Milan Vučković, i dodao da je od toga broja trenutno oko 10 odsto zaposleno u preduzećima gde je strani kapital većinski. Prema njegovim rečima, problemi koji su se iskristalisali posle razgovora sa predstavnicima stranih investitora odnose se na kvalitet i pritisak vode u Industrijskoj zoni „Mali Bajmok“, železnicu, električnu energiju, prevoz radnika zaposlenih u industrijskoj zoni i nedostatak stručnjaka, pre svih mašinskih, elektro i prehrambenih inženjera.

- Mi u gradu imamo 12.000 nezaposlenih, a firma 'Mini pani' je, primera radi, objavila konkurs za prijem 17 inženjera prehrambene struke i nijedan kandidat se nije javio. I mali i veliki preduzetnici, sa kojima smo se nedavno susreli, izjavili su da u našem gradu nema dovoljno inženjera i stručne radne snage. Očigledno je da bi školski sistem i u našim srednjim školama i na visokoškolskim ustanovama trebalo da prilagodimo potrebama domaćih i stranih investitora, rekao je Vučković.

On je naglasio da je osnovni zaključak današnjeg sastanka da su predstavnici stranih investitora zadovoljni poslovanjem u Subotici.

- Današnje primedbe su, u stvari, naši zajednički zadaci na kojima treba dalje da se radi. Strani investitori su zadovoljni, jer su u Suboticu došli sa manjim planovima, a zaposlili su mnogo više ljudi nego što su prvobitno planirali. Većina njih je tokom razgovora najavila da njihove kompanije planiraju da šire proizvodnju, prave nove hale i zapošljavaju nove ljude. Subotica je jedna od svetlijih tačaka na privrenom nebu ove zemlje i daje dobre uslove, ne samo kada je reč o kvalitetnoj radnoj snazi nego i komunalnoj infrastrukturi i opštem okruženju povoljnom za privredni razvoj, smatra Milan Vučković.

Direktor kompanije „Dunkermotoren“, Čaba Šel, kaže da „Dunkermotoren“ u Subotici radi duže od tri godine i da je zadovoljan kadrovima koji su zaposleni u toj kompaniji i saradnjom sa lokalnom samoupravom. Problem predstavljaju, kako je rekao, i protivpožarni sistmi u firmama.

- Širenjem Industrijske zone ’Mali Bajmk’ javlja se potreba i za širenjem komunalne infrastrukture i većom količinom vode, tako da trenutni dotok vode, kada je reč o našoj fabrici, u slučaju požara ne može da zadovolji potrebe za gašenjem. Dodatni problem u vezi s tim jeste što ni osiguravajuće kuće ne žele da nas osiguravaju od požara ili to čine po veoma nepovoljnim uslovima, kazao je Čaba Šel, i dodao da je za multinacionalnu kompaniju „Dunkermotoren” ovaj sastanak značajan, jer se pokazuje da lokalna samouprava sada ima više volje nego ranije da stranim investitorima obezbedi što bolje uslove.

Upitan da li će se preduzeti neki koraci vezani za prilagođavanje obrazovnih profila potrebama domaćih i stranih investitora i izgradnju industrijskog koloseka za „Simens“, zbog smanjenja transportnih troškova, gradonačelnik Maglai je rekao da će biti iniciran sastanak sa nadležnima kako bi problem deficitarnih zanimanja počeo da se rešava, kao i da je upoznat sa problematikom vezanom za izgradnju industrijskog koloseka.

- Kontaktiraćemo predstavnike Železnice i nadležne državne organe da vidimo šta možemo da učinimo i kako taj problem, koji nije ni jednostavan ni u našoj nadležnosti, može da se reši. Izgradnja jedne transportne stanice u Subotici ili njenoj okolini, gde bi preduzetnici i strani investitori mogli da prevezu svoju robu, od velikog je značaja ne samo za Suboticu već i za čitavu ovu regiju, rekao je Jene Maglai.