Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Otvorena izložba o secesiji u okviru projekta Dajmond

17.03.2014.

Savetnica gradonačelnika zadužena za kulturu Valerija Agošton Pribila danas je, u salonu Moderne galerije „Likovni susret”, otvorila izložbu o secesiji u okviru projekta „Dragulji na prekretnici vekova – putovanje kroz čudesan svet secesije” (DIAMOND), koji se realizuje u okviru IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija. Na izložbi su postavljene fotografije Željka Vukelića koje prikazuju građevine izgrađene u stilu secesije u Subotici, Segedinu i Senti.

7832_1.jpg

Stil secesije obeležio je duh epohe na prekretnici 19 i 20 veka i podelio ujedno i osećaj privrednog i kulturnog uspona građanske klase, rekla je Valerija Agošton Pribila, i dodala da je secesija osim umetničkog pravca obeležila i prisutnost različitih vrsta zanata koji su dali svoj upečatljivi izraz kroz ovaj stil.

- Sve ono što možemo da vidimo, što nas okružuje, odlikuje se kroz svakodnevicu i postaje deo našeg življenja. Svakodnevno prolazimo pored velelepnih građevina i retko zapažamo njihovu lepotu dok pojedinosti uočavamo onda kada smo u prilici da se pohvalimo pred strancima, gostima koji su prvi put u našem gradu, kazala je Valerija Agošton Pribila.

Ona je istakla da su Ferenc Rajhl, Eden Lehner, Deže Jakab, Marcel Komor, Bela Lajta, Ede Mađar, Lipot Baumhorn i drugi stvorili graditeljsko čudo u Subotici, Segedinu i Senti. Ovaj umetnički pravac, rekla je, podrazumevao je da u njemu, kao partneri, učestvujemo svi mi opet iznova, otkrivajući nove detalje.

- Na fasadi bivše Trgovačke banke primetna su dva fasadna reljefa na kojima se ističu figure nalakćenih žena koje radoznalo, pomalo tajanstveno posmatraju i promovišu značaj estetike i lepote koja uzvišuje svakodnevicu. I konačno otkrivajući uvek iznova mnoštvo različitih motiva i građevinskih rešenja izvedenih u okviru dekoracija, balkona, ulaznih kapija i kovanih kapija mi se, zapravo, ponovo susrećemo sa najvećim lepotama ovoga grada poput Sinagoge, koju pokušavamo da renoviramo i da joj vratimo prvobitni izgled i namenu, naglasila je Valerija Agošton Pribila.

Menadžer projekta Dajmond, Melinda Nađ Kišereš, rekla je da je projekat usmeren na istraživanje, očuvanje i širu promociju izuzetno značajnog graditeljskog nasleđa secesije u Segedinu, Subotici i Senti.

- Ciljevi projekta su rekonstrukcija severoistočne fasade Sinagoge u Subotici i delimična rekonstrukcija palate Grof u Segedinu, monografija Frerenca Rajhla, izložba o secesiji u Senti i konferencije i stručne radionice. U okviru projekta planirana je i rekonstrukcija Šefer palate u Segedinu, podsetila je Melinda Nađ Kišereš.

Prema njenim rečima, izložba je bila planirana samo u Senti, ali je, s obzirom na to da je interesovanje bilo veliko, uz podršku v.d. direktora Likovnog susreta Nele Tonković odlučeno da se i Subotičanima pokaže koliko je lepo sve što je u okviru realizacije ovog projekta o secesiji urađeno u Subotici, Segedinu i Senti.

Projekat „Dragulji na prekretnici vekova - putovanje kroz čudesan svet secesije“ realizuje se u periodu od 1. januara 2013. do 30. aprila 2014. godine. Izložba će biti otvorena do petka, 21. marta, a završna konferencija planirana je za 23. april.