Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Održan stručni skup o internet zavisnosti

25.03.2014.

U Velikoj većnici Gradske kuće večeras je održan stručni skup pod nazivom „Turn off“ koji je proistekao iz rezultata istraživanja koje je bilo usmereno na istraživanje zavisnosti od interneta, on-lajn igara i drugih elektronskih uređaja kod dece školskog uzrasta. Cilj stručnog skupa bio je upoznavanje šire javnosti sa rezultatima istraživanja o internet zavisnosti koje je sproveo Aktiv stručnih saradnika grada Subotice.

7862_1.jpg

Stručni skup je otvorio član Gradskog veća zadužen za oblast obrazovanja, Blaško Stantić, koji je, u ime grada Subotice, dao značajnu podršku ovom istraživanju čiji će se rezultati upotrebiti u praktične svrhe smanjivanja ove štetne i veoma rasprostranjene pojave među mladima u našem gradu i našoj zemlji.

- Istraživanje Aktiva stručnih saradnika grada Subotice o internet zavisnosti obuhvatilo je 5.425 učenika subotičkih osnovnih i srednjih škola. Rezultati ovog projekta pružiće nam realniju sliku o tome koliko naši učenici provode vremena na socijalnim mrežama, igrajući on-lajn igrice, ili u čet-sobama, što negativno utiče na njihov psihički i fizički razvoj, a u nekim slučajevima dovodi do pojave internet zavisnosti, istakao je Stantić.

On je podvukao da je naša obaveza da vidimo kako da svi zajedno, uključujući i nadležne institucije, pomognemo deci u odvikavanju od internet zavisnosti, ili da korišćenje interneta svedu na neku razumnu meru, jer internet zavisnost, kako je rekao, značajno osiromašuje živote osoba koje od nje pate i zahteva stručnu pomoć.

Psiholog Jasna Vojnić je, u ima Aktiva stručnih saradnika, naglasila da je istraživanje o internet zavisnosti pokazalo da ne zaostajemo za svetskim trendovima, da postoji velika opasnost da 20 odsto dece u Subotici postane zavisno od interneta i da su dečaci uglavnom na igricama, a devojčice na Fejsbuku.

- Istraživanje je rađeno pretežno na deci iz osnovnih škola, a uzet je i mali uzorak dece iz srednjih škola. Obuhvaćene su seoske i gradske škole, i na mađarskom i na srpskom jeziku. Naš sledeći korak je obuka roditelja, jer roditelji su ti koji bi trebalo da utiču na decu da ugase računare i da izvedu decu na igralište, rekla je Jasna Vojnić, koja je na stručnom skupu prezentovala rezultate istraživanja.

Istraživanje je, između ostalog, pokazalo da tokom radne nedelje svaki deseti učenik provodi više od pet sati na kompjuteru, a svaki četvrti učenik više od tri sata. Oni koji tokom radne nedelje provode više od pet sati za kompjuterom uglavnom su učenici trećih i četvrtih razreda srednjih škola i sedmih razreda osnovnih škola, i pretežno su dečaci.

Tokom vikenda, odnosno subotom i nedeljom, svaki četvrti učenik provodi za kompjuterom više od pet sati, svaki deseti učenik više od sedam sati, a svaki šesnaesti učenik više od deset sati. I ovde je uglavnom reč o dečacima, učenicima trećih i četvrtih razreda srednjih škola i sedmih razreda osnovnih škola.

Pored prezentacije rezultata istraživanja, na stručnom skupu su govorili i predstavnici Školske uprave iz Sombora, Policijske uprave Subotica i Fondacije mentalne higijene „Exspecto“, predsednik Aktiva direktora Ivan Stipić i učenik osmog razreda subotičke OŠ „Kizur Ištvan“ Filip Parag, koji je iz ugla mladih predstavio svoj doprinos rešavanju problema internet zavisnosti i elektronskog nasilja.

Skupu su prisustvovati direktori, nastavnici, učenici i predstavnici stručnih službi osnovnih i srednjih škola, kao i predstavnici učeničkih parlamenata subotičkih škola, Centra za socijalni rad, Razvojnog savetovališta i Psihološkog centra „Proaktiva“.