Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Otvorena izložba „Sećanje na Holokaust”

04.04.2014.

Izložba „Sećanje na Holokaust” otvorena je danas u vagonu na Železničkoj stanici u organizaciji Fondacije „Povorka života” iz Budimpešte. Cilj izložbe je upoznavanje sa istorijskim činjenicama o Holokaustu, a poruka poštovanje ljudskog života. Posetioci će moći da se upoznaju sa tragičnim ljudskim sudbinama, kao i sa poziitivnim primerima o tome kako je moguće ostati čovek i u nehumanim vremenima.

7899_1.jpg

Predsednik Fondacije „Povorka života”, Gabor Gordon, rekao je, između ostalog, da Fondacija okuplja ljude iz 54 zemlje i da je Subotica 63. grad u kome se održava ova putujuća izložba koju je do sada posetilo više od 104.500 posetilaca unutar i izvan granica Republike Mađarske.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai je istakao da je od izuzetnog značaja što se ova izložba, prva na teritoriji Republike Srbije, organizuje u Subotici, na 70. godišnjicu Holokausta.

- Za mnoge od nas 70 godina je dug period, u poređenju sa životnim vekom, i smatramo da je to daleka prošlost, ali kada je reč o istoriji i istorijskim događajima to je jako kratka vremenska distanca. Iz tog razloga bitno je da se naši mlađi naraštaji, a i ostali koji žive na ovim prostorima i koji možda u mnogim segmentima nisu upoznati sa tim dešavanjima, direktno suoče sa događajima koji su se se na ovim prostorima desili 1944. godine, rekao je Jene Maglai.

On je podvukao da je bitno da se ne zaboravi i da se zna da državna politika i država, sa svojim elementima i mehanizmima, nikada više i nigde u svetu ne sme da pravi razlike između ljudi po verskoj, nacionalnoj ili bilo kojoj drugoj pripadnosti.

- Pozivam mlade ljude, učenike srednjih škola i studente da posete ovu izložbu, jer mislim da je to mlađim naraštajima potrebno. Izložba treba da bude i opomena kako se ovakve strahote nikada ne bi ponovile, naglasio je gradonačelnik Maglai.

Predsednik Jevrejske opštine u Subotici Robert Sabadoš kazao je da današnja izložba „Sećanje na Holokaust” istovremeno predstavlja i simbol, i paralelu.

- Ovaj vagon je simbol koji opominje šta može da se desi u neko bezumno vreme. Iz Subotice su, 16. juna 1944. godine, u ovakvom i sličnim vagonima, deportovani subotički Jevreji u Aušvic, na jugu Poljske. Subotički Jevreji su do Aušvica putovali oko deset dana, međutim, put Evrope za Aušvic je duže trajao. A, paralela u odnosu na tadašnje i sadašnje vreme je samo u postojanju ili nepostojanju kolektivne svesti o tome da neka grupa koja se po nečemu razlikuje predstavlja opasnost za to društvo, pretpostavljeno ili stvarno, naglasio je Sabadoš.

On smatra da uvek moramo da budemo otvorena uma, da prihvatamo različitost i da, ukoliko nešto ne razumemo ili ne znamo, ne znači da nas to ugrožava ili na bilo koji način dovodi u opanost.

- Moramo da budemo otvoreni, kako se ovakve stvari kao što je vagon nikada više ne bi događale, niti da imamo prilike da dolazimo na ovakva mesta i evociramo uspomene na ono što je nekada bilo, poručio je Robert Sabadoš.

Prisutnima se obratila i Lea Vidaković, koja je ispričala tragična iskustva koja su joj obeležila ceo život. Ona je, kao četrnaestogodišnja devojčica, bila deportovana u Aušvic.

Izložba će biti otvorena za javnost od 4. do 11. aprila 2014. godine (osim subote 5. aprila) od 8 do 16 časova, s u petak, 11. aprila će biti otvorena od 8 do 10 časova. Ulaz na izložbeni prostor je iz ulice Bose Milićević broj 8 i besplatan je. Vodiči kroz izložbu su volonteri iz srednjih škola u Subotici i Mađarskoj.

Pored Košica (Slovačka), Subotica je drugo izložbeno mesto van granice Mađarske. Posle Subotice, izložba će biti otvorena u mađarskom gradu Mohaču.