Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

U JKP „Čistoća i zelenilo” primetan pozitivan pomak

25.04.2014.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai i predsednik Skupštine grada Ilija Maravić obišli su Javno komunalno preduzeće (JKP) „Čistoća i zelenilo” i Selektivni centar na gradskoj deponiji, gde su sa vršiocem dužnosti direktora JKP „Čistoća i zelenilo”, Slobodanom Miloševim, razgovarali o merama preduzetim u proteklih nekoliko meseci na saniranju zatečene situacije u ovom javno-komunalnom preduzeću i uštedama ostvarenim u tom periodu.

7977_1.jpg

Uz ocenu da je „Čistoća i zelenilo“ jedno od najvažnijih javnih komunalnih preduzeća u našem gradu, Jene Maglai je istakao da mu je drago da je Milošev od decembra prošle godine i imenovanja na funkciju v. d. direktora JKP „Čistoća i zelenilo“, u kojem je, kako je rekao, prethodnih godina bilo najviše problema sa poslovanjem i finansijama, napravio iskorak i u smislu poboljšanja finansijske situacije, i u smislu organizacije rada.

- Zbog nagomilanih dugova lokalna samouprava je, u interesu zajednice, morala da interveniše i spasava ovo javno komunalno preduzeće, a na saniranju finansijske situacije ozbiljne korake preduzeli su i direktor i rukovodstvo JKP ‘Čistoća i zelenilo’. Nadam se da će nam rezultati rada policije, koja je mesecima u ovom preduzeću, kao i interne revizije koju sam ja imenovao uskoro biti saopšteni i da će ljudi koji su JKP ‘Čistoća i zelenilo’ doveli u ovako tešku dubiozu biti procesuirani – naglasio je Maglai.

Prema njegovim rečima, „Čistoća i zelenilo“ bi u narednom periodu svoje usluge trebalo da proširi na mnogo veću teritoriju kada je reč o održavanju javnih i zelenih površina, a smeće iz prigradskih naselja odnosi na način na koji to čini u gradu, a ne putem tipskih žutih vreća.

- Imamo još jedan ozbiljan problem koji ćemo morati zajedno da rešavamo, a to su deponije u mesnim zajenicama Čantavir, Bajmok i Hajdukovo. Radi se o deponijama koje nisu uređene, ali koje moramo da dovedemo u red kako bi građani tih naselja imali gde da iznesu otpad. Tu, već dve decenije nesređenu situaciju kada je reč o deponijama u prigradskim naseljima, trebalo bi da rešimo u narednih šest meseci do godinu dana - rekao je Jene Maglai.

On je najavio da će lokalna samouprava u maju raspisati javnu nabavku u vrednosti od oko devet miliona dinara kako bi JKP „Čistoća i zelenilo“ obnovilo sredstva za rad i na taj način građanima pružilo kvalitetniju uslugu, kao i da će lokalna samouprava pomoći nabavku dva kamiona-smećara za odnošenje smeća iz prigradskih naselja.

Slobodan Milošev je rekao da se proteklom periodu pokazalo da JKP„Čistoća i zelenilo“ može da izvrši sve zadatke i obaveze postavljene od strane osnivača.

- Dobra vest je da smo u prva tri meseca ove godine ostvarili dobit u iznosu od oko 21 milion dinara. U prva tri meseca prošle godine gubitak preduzeća iznosio je 16,5 miliona dinara. Uveli smo i restriktivni program rada. Uštede u prva dva meseca su 13 miliona dinara, a tokom prva tri meseca ove godine potrošeno je 60 tona goriva manje u odnosu na isti period u 2013. godini - podvukao je Milošev.

U Selektivni centar godišnje ulazi 55.000 tona čvrstog komunalnog otpada, a taj posao je u prvom tromesečju već doneo dobit od 1,8 miliona dinara, a ne gubitke kao do sada, rečeno je prilikom obilaska ove radne jedinice JKP „Čistoća i zelenilo“. Selektivni centar bi, kako je ocenjeno, od 2016. godine Javnom komunalnom preduzeću „Čistoća i zelenilo“ trebalo da donosi ozbiljnu dobit.