Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Grad Subotica nije nadležan da organizuje protivgradnu odbranu

07.05.2014.

- Grad Subotica nema zakonske nadležnosti da organizuje protivgradnu zaštitu na teritoriji našeg grada, niti da angažuje ljudstvo za te potrebe. Protivgradna zaštita je u nadležnosti republičkog Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora za vanredne situacije. Mi samo možemo da, u okviru naših mogućnosti, iz budžeta izdvojimo sredstva za troškove organizacije i pribavljanje opreme za protivgradnu zaštitu i na taj način potpomognemo funkcionisanje sistema protivgradne odbrane - istakao je gradonačelnik Subotice Jene Maglai na današnjoj pres-konferenciji u Medija-centru Gradske kuće.

7990_1.jpg

Uz konstataciju da već nekoliko godina unazad protivgradna zaštita na teritoriji grada Subotice ne funkcioniše onako kako bi trebalo, gradonačelnik Maglai je rekao da bi predstavnici MUP-a, Sektora za vanredne situacije, trebalo da saopšte čija je to odgovornost, zbog čega je i ove godine grad uništio neke useve i zašto se ponovo dolazi u situaciju da se našim poljoprivrednim proizvođačima na godišnjem nivou prave štete od više miliona evra.

- U ime grada Subotice mogu da kažem da protivgradna zaštita ovako više ne može da funkcioniše – nadležni će ili promeniti organizaciju sistema protivgradne odbrane ili ovakav sistem, koji ničemu ne služi, ne treba da postoji. Zamolio sam rukovodioca Radarskog centra Bajša Dragana Jovanovića da sledeće sedmice dođe da pokušamo da rešimo ovo pitanje, da otvoreno razgovaramo i da se, ako bude potrebno, zajedno obratimo nadležnim republičkim organima - naglasio je Jene Maglai, i dodao da se već godinama insistira i na tome da Srbija zaključi ugovor sa Mađarskom, s obzirom na to da bez zajedničkog delovanja obe države u pograničnom pojasu ne može da se organizuje efikasna protivgradna zaštita.

On je rekao da od 23 protivgradne stanice, koliko ih je na teritoriji grada Subotice, funkcioniše samo osam, da na tim stanicama ukupno ima 58 protivgradnih raketa i da bi po svakoj protivgradnoj stanici trebalo da bude po šest protivgradnih raketa, umesto po 1,4 rakete, kakvo je trenutno stanje na teritoriji Republike Srbije.

Lokalna samouprava grada Subotice je u 2012. godini za protivgradnu odbranu izdvojila 1.050.000 dinara, u 2013. godini 4.020.000 dinara i 2014. godini 4.700.000 dinara, naglasio je gradonačelnik Maglai, i dodao da će grad Subotica preduzeti sve što je neophodno kako bi se u korektnoj saradnji sa nadležnim državnim organima ova situacija prevazišla na adekvatan način.

Član Gradskog veća zadužen za poljoprivredu, Šimon Ostrogonac, kazao je da se sredstva grada Subotice za protivgradnu odbranu obezbeđuju od naknade za izdavanje državnog zemljišta u zakup i da je odluka Vlade Srbije o mogućnosti angažovanja ljudi za privremeno povremene poslove doneta 17. aprila 2014. godine, s tim da se (za strelce) mogu angažovati samo nezaposlena lica, poljoprivrednici i regularni penzioneri.

Mesečna nadoknada za strelce je 8.000 dinara, rekao je Ostrogonac, i naveo da je Grad, od 2012. godine, za sufinansiranje naknada za rad strelaca protivgradne odbrane po strelcu izdvojio oko 15.000 dinara, za celu sezonu.