Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Rehabilitacija poveznog puta do graničnog prelaza Bačalmaš-Bajmok

31.03.2014.

U Medija-centru Gradske kuće danas su potpisani ugovori između grada Subotice i kompanije „Vojput” o izvođenju radova na sanaciji i rekonstrukciji postojeće deonice puta koji povezuje Bajmok - Njegoševa ulica (šest kilometara) - i granični prelaz prema Mađarskoj sa Bačalmašom, i grada Subotice i privrednog društva „Suprojekt” o nadzoru nad ovim radovima. Ugovore su potpisali gradonačelnik Subotice Jene Maglai, direktor kompanije „Vojput” Duško Dražić i direktor „Suprojekta” Nikola Vasiljević.

8035_1.jpg

Radovi se izvode u okviru projekta „Rehabilitacija poveznog puta do graničnog prelaza Bačalmaš-Bajmok”, koji je finansiran iz sredstava EU putem IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, Pokrajinskog sekretarijata za finansiranje i budžeta grada Subotice. Vrednost radova je 90,7 miliona dinara, a rok za izvođenje 27. jun ove godine.

Posle potpisivanja ugovora, gradonačelnik Maglai i direktori Dražić i Vasiljević obišli su bajmočku „Ratu”, gde sutra počinju radovi na sanaciji i rekonstrukciji postojećeg puta do graničnog prelaza sa Mađarskom. Obilasku su prisustvovali predsednik Skupštine grada Subotice Ilija Maravić i Šimon Žolt, predsednik Skupštine MZ „Bajmok”.

U naselju „Rata” će se raditi i potpuno obnoviti put u dužini od 1.300 metara, a kolovoz će se proširiti za 80 centimetara, rekao je Jene Maglai, i dodao da će se kompletno obnoviti put od Bajmoka do graničnog prelaza sa Mađarskom u dužini od 4,7 kilometara.

- Širina puta van naselja Bajmok biće šest metara. Imaćemo lep i sređen put. Mislim da je to i jedan od bitnih preduslova da bismo, kasnije, mogli da realizujemo projekat u smislu izgradnje graničnog prelaza na našoj  teritoriji, kao što je to već urađeno na teritoriji Mađarske, i da u dogledno vreme aktiviramo taj granični prelaz, odnosno da bude otvoren od 00 do 24 časa. To bi, na neki način, bio i podsticaj da naselja Bajmok, Tavankut, Aleksa Šantić, Pačir i Stara Moravica počnu ozbiljnije da se razvijaju, istakao je gradonačelnik Maglai.

On je naveo da mađarska strana maksimalno podržava projekat, da je granični prelaz na teritoriji Mađarske izgrađen i da je čak i putna infrastruktura delom popravljena.

- Mi smo u malom zaostatku. Nadam se da će naši republički organi što pre realizovati izgradnju graničnog prelaza. Lokacijska dozvola je, po mom saznanju, izdata, projektna dokumentacija je pri kraju, a novac iz IPA projekta obezbeđen. Verujem da će se, ako ne ove, onda najkasnije na proleće sledeće godine izgraditi i granični prelaz na našoj teritoriji. Sa tri ozbiljna granična prelaza - Kelebija, Bački Vinogradi-Ašothalom i Bajmok-Bačalmaš - ćemo, možda, biti lokalna samouprava sa najviše graničnih prelaza na teritoriji naše države, naglasio je Jene Maglai.

Duško Dražić je rekao da će put od Bajmoka do granice, u dužini od šest kilometara, biti ojačan i proširen u naselju i da će ukupno biti ugrađeno oko 4.000 tona asfalta.

- ’Vojput’ je ponovo u Bajmoku. Postojeći put od ovog naselja do granice sa Mađarskom radila je naša kompanija, a ’Vojput’ će ga i rekonstruisati. Pre dve godine uradili smo granični prelaz u Bačkim Vinogradima, očekujemo da ćemo za dva meseca raditi granični prelaz Đala, a verujem da ćemo raditi i granični prelaz Kelebija, koji nam je izmakao pre četiri godine, kazao je Duško Dražić.

Šimon Žolt smatra da je ovo veoma važan trenutak za Bajmok, s obzirom na to da je jedan od prioriteta u planu i programu MZ „Bajmok” izgradnja graničnog prelaza. On je izrazio uverenje da će na jesen ove, ili na proleće sledeće godine, započeti izgradnja objekata na graničnom prelazu.

Melinda Nađ Kišeroš, projekt menadžer, kaže da je ukupna vrednost projekta 1.672.835 evra, da je vrednost donacije 1.421.909 evra i da se sredstva dele među partnerima.

- Grad Subotica od donacije dobija 868.555 evra, ali je sa Pokrajinskim sekretarijatom za finansije obezbedio učešće od 15 odsto, odnosno 130.283,23 evra, s tim da je 112.463,25 evra izdvojio Pokrajinski sekretarijat za finansije, a 17.820 evra grad Subotica. Projekat je počeo 1. marta 2013, trajaće 18 meseci i okončaće se 31. avgusta 2014. godine, rekla je Melinda Nađ Kišeroš.

Ona je kazala da je nadzor nad radovima poveren subotičkoj firmi „Suprojekt“ i da je period vršenja usluge, vredan 15.700 evra, četiri meseca.

Vodeći partner u projektu je NIF Zt iz Budimpešte, partner je grad Subotica. U okviru projekta finansiraju se još i marketing aktivnosti i organizacija otvarajuće odnosno zatvarajuće konferencije.