Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

U Subotici situacija sa migrantima pod kontrolom

21.08.2015.

U bezbednosnom i materijalnom smislu situacija u Subotici nije problematična, ocenjeno je na današnjem sastanku državnog sekretara u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dr Nenada Ivaniševića, predstavnika lokalne samouprave i Radne grupe za praćenje priliva migranata na teritoriju grada Subotice, održanom u Gradskoj kući.

9378_1.jpg 

Subotica ove probleme rešava na zadovoljavajući način, rekao je, obraćajući se novinarima nakon sastanka, Nenad Ivanišević. Prema njegovim rečima, upravo se radi na rešavanju imovinsko-pravnih odnosa na prostoru stare subotičke ciglane kako bi se, na delu te lokacije, rešilo pitanje snabdevanja vodom i strujom.

- Ukoliko se sa vlasnikom nekadašnje ciglane ne postigne dogovor, jedna od mogućnosti je da u vojnom objektu 'Hrastovača' bude osposobljen centar, koji bi funkcionisao kao tačka za pružanje pomoći a ne kao trajni smeštaj, gde bi ljudima bila pružena odgovarajuća lekarska i svaka druga pomoć. Ako broj migranata bude smanjen u zimskom periodu, oni će biti transportovani u centre za azil, kao što je to rađeno i do sada – istakao je Ivanišević.

On je najavio da je Koordinaciono telo za migracije, odnosno Vlada Srbije, spremna da pomogne gradu Subotici.

- Dogovoreno je da se tokom sledeće nedelje ponovo sretnemo i najavimo posetu direktora UNICEF-a Subotici koja ima za cilj da se utvrdi kolika je pomoć potrebna deci migranata i migrantima. Svi relevantni faktori u Subotici trebalo bi da sačine spisak potreba, odnosno stvarnih troškova koje imaju na zbrinjavanju izbeglica i migranata, tako da Koordinaciono telo i strani donatori mogu da učestvuju u pokrivanju tih troškova – kazao je Nenad Ivanišević.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai je podsetio da se Subotica do sada sama snalazila i na kraj izlazila sa ovom problematikom, i dodao da mu je drago da država želi da pomogne lokalnim samoupravama u rešavanju ovog pitanja.

- I sami uviđamo da situacija u narednom periodu može da bude mnogo problematičnija. S druge strane, bio bi red da nam država u nekim segmentima pomogne, što se tiče pokrivanja određenih troškova koje realno lokalna samouprava ima ili bi u budućnosti mogla da ima. Dogovorili smo se da ćemo sačiniti listu potreba i na osnovu toga ćemo uz pomoć nadležnog ministarstva dobiti podršku. Za nas je veoma bitno da u bezbednosnom i materijalnom smislu situacija u našem gradu nije problematična – naglasio je Jene Maglai.

U ime Radne grupe za praćenje priliva migranata na teritoriju grada Subotice, Milimir Vujadinović, član Gradskog veća zadužen za oblast socijalne zaštite, rekao je da ovo nije prvi slučaj da se Subotica susreće sa prilivom migranata.

- Sve što smo u prethodnom periodu radili nije vezano samo za pomoć migrantima. Šta god da uradimo prema migranata, pomoć je i našem stanovništvu. Uspevamo u tome da svakodnevni život na području grada Subotice zadržimo u poznatim okvirima – podvukao je Vujadinović.

U Srbiju svakodnevno uđe do 1.500 ljudi, ali se zbog zbivanja na grčko-makedonskoj granici očekuje zastoj u sledeća dva dana, rečeno je ovom prilikom.

Dnevni troškovi za zbrinjavanje izbeglica na teritoriji Srbije iznose između 15 i 20 hiljada evra. Srbija će do kraja godine izraditi i akcioni plan u okviru kojeg će biti obuhvaćeni Preševo, Beograd, Kanjiža i Subotica.

Evropska unija je juče najavila da će biti obezbeđeno 390.000 evra bespovratne pomoći Srbiji za pomoć izbeglicama.

9378_2.jpg