Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Održana 33. sednica Skupštine grada

27.08.2015.

Na 33. sednici Skupštine grada, održanoj u Velikoj većnici Gradske kuće, usvojeno je svih 12 tačaka dnevnog reda. Doneti su, između ostalog, Zaključak  o prihvatanju Izveštaja o ostvarenju budžeta grada Subotice za period od 1. januara do 30. juna 2015. godine, Odluka o dodeli zvanja Počasni građanin i Odluka o pristupanju grada Subotice članstvu u udruženje Klaster transporta i logistike Vojvodine, a usvojen je i Elaborat o opravdanosti otuđenja građevinskog zemljišta bez naknade u Privrednoj zoni „Mali Bajmok” kompaniji „Kontitek fluid” Srbija.

 9392_1.jpg

U prvih šest meseci ove godine budžet grada raspolagao je sredstvima u visini od oko 2,2 milijarde dinara, što iznosi 40 odsto planiranog godišnjeg obima. Analiza je rađena u odnosu na prvobitnu Odluku o budžetu, jer u prvih šest meseci nije bilo rebalansa. Tekući prihodi ostvareni su 41,3 odsto planiranog obima, a u odnosu na isti period prethodne godine ostvareno je 9,3 odsto više sredstava. Od raspoloživih sredstava tokom šest meseci, utrošeno je 93,6 odsto.

Ocenjujući realizaciju, gradonačelnik Subotice Jene Maglai rekao je da čovek nikada ne može biti zadovoljan, ali da se situacija što se tiče prihoda i rashoda drži pod kontrolom. On je istakao da je značajno što je u prvih šest meseci ostvareno oko 200 miliona dinara prihoda više u odnosa na isti period prošle godine i što prihodi od poreza na zarade i poreza na imovinu beleže uzlazni trend.

Odbornici su usvojili Odluku o pristupanju grada Subotice u udruženje Klaster transporta i logistike Vojvodine. Ovo neprofitno, nepolitičko i nevladino udruženje formirano je 2011. godine u Novom Sadu od strane 28 osnivača, među kojima su preduzeća iz oblasti transporta i logistike, veliki sistemi kao što su „Železnice Srbije” i lokalne samouprave. Svrha je povezivanje subjekata sa ciljem obezbeđivanja uslova za racionalan i isplativ transport. Godišnja članarina iznosi 80.000 dinara. Udruženje Klaster je dostavilo Gradu predlog o učlanjenju, a gradonačelnik je ovlašten da potpiše Odluku o pristupanju.

Usvojen je i Elaborat o opravdanosti otuđenja građevinskog zemljišta bez naknade u Privrednoj zoni „Mali Bajmok” kompaniji „Kontitek fluid” Srbija. Kako piše u obrazloženju, marta 2015. godine investitor je izrazio nameru da započne realizaciju druge faze investicije u Subotici, što je ozvaničeno potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između predstavnika Vlade Srbije i grada Subotice sa jedne strane i predstavnika kompanije s druge strane.

U okviru Memoranduma opisane su namere investitora da u drugoj fazi izgradi proizvodni objekat veličine oko 12.200 kvadratnih metara: šest hiljada kvadratnih metara predviđeno Ugovorom o prenosu zemljišta iz 2011. godine i dodatnih 6.200 kvadratnih metara, i da realizuje ulaganja u vrednosti od 17 miliona evra u osnovna sredstva. Za realizaciju druge faze investitoru je neophodno građevinsko zemljište površine 34.000 kvadratnih metara, od kojih ima u posedu 12.000 kvadrata, na osnovu Ugovora o prenosu zemljišta iz 2011. godine. Investitor, uz podršku Vlade Srbije i grada Subotice, namerava da stekne vlasništvo nad građevinskim zemljištem površine oko 2,5 hektara i da sagradi novi proizvodni objekat u roku ne dužem od tri godine, od dana potpisivanja Ugovora o podsticajima.

Zvanje Počasni građanin, povodom Dana grada, dodeliće se Đuli Selešiju, hidrobiologu, doktoru bioloških nauka i univerzitetskom profesoru u penziji. Ovo zvanje dodeljuje se za istaknuto i trajno životno delo kojim se doprinosi podizanju ugleda grada Subotice u zemlji i inostranstvu. Diploma i plaketa zvanja uručuju se 1. septembra, na svečanoj sednici Skupštine, povodom Dana grada. Odluka je doneta jednoglasno.

Skupština grada usvojila je i Pravilnik o načinu i postupku dodele sredstava budžeta grada Subotice za zadovoljavanje potreba mladih na teritoriji našeg grada. Pravilnik određuje mere i kriterijume na osnovu kojih će komisija odobravati sredstva udruženjima građana i neformalnim organizacijama za omladinske projekte.

Omladinski projekti ujedno predviđaju i realizaciju lokalnog akcionog plana za mlade, koji se sastoji iz devet oblasti kao što su: neformalno obrazovanje, zaštita životne sredine, volonterstvo, bezbednost mladih, informisanost i druge. Pravilnik predviđa jasne kriterijume na osnovu kojih se može aplicirati. Na ovaj način će biti pojačana i kontrola realizacije projekata.