Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Pres-konferencija povodom zasedanja katoličkih biskupa Srbije

17.09.2015.

Katolički biskupi Srbije: mons. mr. Stanislav Hočevar SDB, beogradski nadbiskup i metropolita, mons. dr. Ivan Penzeš, subotički biskup, mons. mr. Đuro Gašparović, sremski biskup, mons. dr. Djura Džudžar, egzarh za katolike istočnog obreda u Srbiji i mons. dr. Ladislav Nemet SVD, zrenjaninski biskup – održali su plenarno zasedanje u Domu biskupije u Subotici 17.09.2015. godine. Povodom toga, mons. mr. Stanislav Hočevar SDB, mons. dr. Ladislav Nemet SVD i mr. Mirko Štefković, portparol  Subotičke biskupije, održali su pres-konferenciju u Medija-centru Gradske kuće.

9457_1.jpg 

Pre svega, biskupi su se upoznali s akcijama koje pojedine biskupije i biskupijski Karitasi na terenu preduzimaju oko pomoći migrantima. Istovremeno, oni su izrazili zabrinutost zbog ovog fenomena, koji izgleda izmiče kontroli, posebno jer nedostaje jasnih stavova i strategije rešavanja ovog humanitarnog problema na širem međunarodnom nivou. Takva rešenja su iznad njihovih kompetencija, zato biskupi pozivaju vernike da pomognu i nastave pomagati ovim ljudima u nevolji, koliko im je to moguće.

9457_2.jpg

Nadalje, biskupi su razmatrali probleme vezane za sprovođenje katoličke verske nastave u školama. Sa jedne strane problemi su praktične prirode oko izvođenja nastave, pri čemu se veroučitelji žale zbog prinudnog spajanja razreda i lošeg tretmana verske nastave u odnosu na druge predmete, a sa druge strane problem predstavlja nemogućnost da se katoličkim veroučiteljima obezbedi sticanje akademski akreditovanih diploma u Srbiji na osnovu kojih bi mogli da imaju uredne prijave i da budu u redovnom radnom odnosu.

9457_3.jpg

Biskupi su se osvrnuli na nedavnu posetu predsednika Republike Srbije, gospodina Tomislava Nikolića, Svetom Ocu papi Franji i Svetoj Stolici, te su izrazili radost zbog realizacije ovog susreta i dobrih bilateralnih odnosa između Republike Srbije i Svete Stolice. Biskupi pri tom ističu da je važno istaći pozitivan doprinos Katoličke crkve u Srbiji na širem društvenom i opštem kulturnom planu, te naglašavaju da protivljenje Srpske pravoslavne crkve kanonizaciji blaženog kardinala Alojzija Stepinca treba da se razjasni u odnosima sa Hrvatskom biskupskom konferencijom, kako je to uostalom i predviđeno predlogom osnivanja Mešovite komisije koja će se baviti ovim pitanjem.

Još uvek postoji veliki problem u vezi sporog i opstruisanog procesa restitucije oduzete crkvene imovine. Naime, mnogo je primera odbijenih rešenja zbog spomenute opstrukcije, dok Agencija za restituciju po službenoj dužnosti ne nabavlja nedostajuću dokumentaciju, mada je to Zakonom predviđeno. Pri tome treba naglasiti da se Sporazum o vraćanju matičnih knjiga ne sprovodi, mada je Katolička crkva ispunila potrebne uslove i osigurala prostoriju za adekvatno čuvanje predmetnih Matičnih knjiga.

Dalji problem predstavlja i novi Zakon o komunalnim delatnostima, koji praktično nacionalizuje groblja koja su u posedu Crkve, tj. Crkvi se onemogućuje raspolaganje svojom imovinom što je pak zagarantovano Zakonom o crkvama i verskim zajednicama.

U svom pastoralnom delovanju Katolička crkva pokušava ići u korak s vremenom pa tako u njezinom krilu u Srbiji deluje Radio Marija. Višegodišnje iskustvo delovanja ovog Radija pokazuje potrebu dobijanja regionalne ili nacionalne frekvencije. Biskupi su u tom smislu izrazili nadu da će od nadležnih državnih ustanova zajedničkim zalaganjem uspeti da dobiju  takvu frekvenciju i na taj način da osiguraju pristup ovom radio programu vernicima katolicima tamo gde oni žive.