Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Obeležen 10. oktobar - Dan oslobođenja Subotice u Drugom svetskom ratu

10.10.2015.

Svečanom sednicom Skupštine grada i polaganjem venaca na spomenike  žrtvama fašizma, obeležen je jedan od najvažnijih datuma u istoriji našeg grada – 10. oktobar – sedamdeset prva godišnjica oslobođenja Subotice od fašizma u Drugom svetskom ratu.

9595_1.jpg 

Svečanosti u Velikoj većnici Gradske kuće, održanoj uz prigodan program, prisustvovali su: Roman Hatkijevič, prvi sekretar ambasade Ruske Federacije u Beogradu, Oleksandr Aleksandrovič, ambasador Ukrajine u Srbiji, Dragoljub Švonja, počasni konzul ambasade Belorusije u Novom Sadu, Čaba Pećko, konzul Generalnog konzulata Mađarske u Subotici, Vladimir Pleša, generalni konzul Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici, dr Nenad Ivanišević i Laslo Čikoš, državni sekretari u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije, Dragi Vučković, načelnik Severnobačkog upravnog okruga, predstavnici republičkog, pokrajinskog i gradskog SUBNOR-a, predstavnici verskih zajednica, državnih, pokrajinskih i gradskih organa, odbornici Skupštine grada i građani.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai je, obraćajući se prisutnima, rekao da je Subotica jedna od retkih lokalnih samouprava koja i dan-danas Dan oslobođenja obeležava putem održavanja svečane sednice Skupštine grada.

9595_2.jpg 

- Veoma je važno da naša zajednica na taj način drži do svoje prošlosti i istorije i tako je u velikoj meri osnažuje i održava stabilnom. Istorija nas uči da ona ne počinje od nas niti se završava sa nama. U tom smislu je bitno da iz godine u godinu ovaj dan obeležavamo svečanom sednicom, polaganjem venaca na spomenike žrtvama fašizma i okupljanjem ljudi koji smatraju da je ovaj datum značajan, šaljući istovremeno poruku da događaji koji su bili pre 71 godinu obavezuju sve nas. Treba da poštujemo svoju prošlost da bismo gradili svoju budućnost – naglasio je, između ostalog, gradonačelnik Maglai.

Nenad Ivanišević je, pozdravljajući prisutne u ime Vlade Srbije, istakao da se 10. oktobar nekada obeležavao kao Dan grada i da ovaj datum nikada ne smemo da zaboravimo.

9595_3.jpg 

- Danas na sceni ima mnogo ljudi, pokreta, pa čak i zemalja, koje pokušavaju da kažu da fašizam nije bio toliko loš i da, možda, partizani nisu bili baš najbolji nego da su to bili neki drugi. Zato bi od danas pa ubuduće trebalo da im govorimo – prestanite da lažete. Partizanski pokret je bio nosilac oslobođenja, borio se protiv fašizma i druge alternative nema – poručio je Ivanišević.

Prisutnima u Velikoj većnici obratili su se i Maksim Bakrač, predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Subotica i Svetomir Atanacković, predsednik pokrajinskog i potpredsednik republičkog odbora SUBNOR-a.

Obraćajući se prisutnima na komemorativnom skupu kod Spomenika žrtvama fašizma, na Trgu žrtava fašizma, predsednik Skupštine grada Subotice, Ilija Maravić, podsetio je da su se na današnji dan, 10. oktobra 1944. godine, borci Subotičkog partizanskog odreda pred Malim Bajmokom susreli sa vojnicima Crvene armije, a potom zajedno, Somborskim putem, oko 21 čas, izbili u centar grada odakle su, po ranije sačinjenom planu i rasporedu, krenuli u bitku za oslobođenje Subotice.

Vrhunac borbe dogodio se na Železničkoj stanici, gde je komandant Subotičkog partizanskog odreda Jovan Mikić Spartak smrtno ranjen na dan u kome je njegov grad izvojevao pobedu i slobodu, rekao je Maravić, i dodao da su u borbi sa okupatorima na prilazima Subotici svoje živote položili i četiri crvenoarmejca.

9595_4.jpg 

On je podvukao da je naša obaveza da se, poštujući slavnu i herojsku borbu rodoljuba i antifašista koji su u temelje naše slobode ugradili svoje živote, svake godine sa ponosom sećamo ovog datuma, da položimo vence na grobove žrtava i da odamo počast svima onima koji su stradali zbog svoje antifašističke orijentacije.

- Obeležavanje Dana oslobođenja Subotice od nacifašizma prilika je i da mladim generacijama kažemo koliko su naši preci skupo platili pobedu nad nacizmom i fašizmom, da je, nažalost, došlo do ozbiljne revizije istorije, naravno bez argumenata i sa ideološkim pretpostavkama, da je od izuzetne važnosti da budemo odlučni u borbi protiv nacifašističkih ideja i da je jedinstvo u borbi protiv takvih ideja civilizacijska tekovina na kojoj počiva savremena Evropa - naglasio je Maravić.

Prisutnima na Trgu žrtava fašizma obratili su se i Maksim Bakrač i ambasador Ukrajine Oleksandr Aleksandrovič.

Povodom Dana oslobođenja Subotice, vence na Spomenik žrtvama fašizma položile su brojne delegacije. Venci su položeni i na spomen-kompleks palim crvenoarmejcima – vojnicima Trećeg Ukrajinskog fronta, na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi.

9595_5.jpg