Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Opredeljena sredstva za realizaciju Projekta zaštite biodiverziteta jezera Palić i Ludaš

27.11.2015.

U okviru finansijske saradnje SR Nemačke sa Republikom Srbijom, koju Vlada Nemačke sprovodi putem KfW razvojne banke, od 23. do 27. novembra 2015. godine održana je misija za procenu Projekta zaštite biodiverziteta jezera Palić i Ludaš, na kojoj su učestvovali eksperti i spoljni saradnici KfW-a, predstavnici nadležnih republičkih ministarstava i nadležnog pokrajinskog sekretarijata, gradonačelnik grada Subotice i direktori JP „Palić-Ludaš” i JKP „Vodovod i kanalizacija”. Prethodne tri misije koje su održane u protekle dve godine rezultirale su pozitivnim mišljenjem KfW-a i preporukama nemačkoj vladi da odobri bespovratno finansiranje projekta, kao i da sva sredstva namenjena rešavanju biodiverziteta u pet balkanskih zemalja usmeri u Suboticu. Tokom trajanja misije, u Berlinu je juče postpisana odluka o opredeljivanju sredstva za ovaj projekat u iznosu od 6,5 miliona evra.

9733_1.jpg

Posle današnjeg potpisivanja zapisnika sa misije, koji će poslužiti kao osnova za izveštaj koji će KfW podneti Vladi SR Nemačke, sledeći korak biće potpisivanje ugovora o bespovratnoj dodeli sredstava.

Gradonačelnik Subotice Jene Maglai je, na pres-konferenciji upriličenoj tim povodom u Medija-centru Gradske kuće, ocenio da je ovo istorijski iskorak u očuvanju jezera Palić i Ludaš i da se posle tri ili četiri decenije tapkanja u mestu ukazala jedinstvena prilika da subotička lokalna samouprava, bez obzira na to ko je na njenom čelu, u narednim godinama poboljša status Palićkog i Ludaškog jezera. On je naglasio da je realizacija Projekta zaštite biodiverziteta ovih jezera osnovni uslov za razvoj turizma na Paliću.

Rukovodilac projekata komunalne infrastrukture za Jugoistočnu Evropu i Tursku u KfW razvojnoj banci, Vibeke Kristensen, istakla je da je razlog preporuke nemačkoj vladi da odobri bespovratno finansiranje projekta, kao i da sva sredstva namenjena rešavanju biodiverziteta u pet balkanskih zemalja usmeri u Suboticu, to što je Subotica jedina ispunila tražene uslove po pitanju pripremljenosti za realizaciju projekta i što je subotički tim pokazao posvećenost i predanost da se ostvare ciljevi na očuvanju biodiverziteta jezera Palić i Ludaš.

– Grad Subotica uspeo je da uradi projekat koji ispunjava sve što je potrebno da bi iskoristio naš grant. Ovo je jedan od najuspešnijih projekata kada je u pitanju dinamika aktivnosti - naglasila je Vibeke Kristensen.

Direktorka JKP „Vodovod i kanalizacija” Valerija Tot Godo kaže da se od JKP „Vodovod i kanalizacija”, kao važnog partnera u realizaciji ovog projekta, očekuje da zahvaljujući odobrenim sredstvima izgradi povez kanalizacije između naselja Palić i gradskog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (vrednost investicije oko 1,3 miliona evra), da postavi sekundarnu kanalizacionu mreže u naselju Palić i priključi na kanalizacionu mrežu do 1.500 domaćinstava (vrednost investicije oko dva miliona evra) i da unapredi rad prečistača kako bi se dodatno smanjio unos fosfora.

Direktor JP „Palić Ludaš” Ferenc Marton je podvukao da je Radna grupa za realizaciju Plana za unapređenje ekološkog stanja Palićkog jezera i njegove okoline zaključila, a nemački eksperti potvrdili, da izmuljavanje jezera nije neophodno, jer ne bi donelo dugoročne rezultate. Kvalitet jezerske vode, dodao je, poboljšaće se tako što će se smanjiti ili potpuno eliminisati unos nutrijenata u jezero, pre svega azota i fosfora, kao i drugim merama, poput izlova 160 tona srebrnog karaša i uspostavljanja ravnoteže sa autohtonim ribljim vrstama, koje će sprečiti dalje zagađanje.

Prihvaćeni projekat predviđa da se oko jezera napravi tampon-zona u širini od 20 metara, kako bi se voda zaštitila od veštačkog đubriva i pesticida koje se spira sa okolnih njiva. Gradske službe trebalo bi da urade nove planove detaljne regulacije za oba jezera i reše imovinsko-pravne odnose kako bi bila urađena eksproprijacija zemljišta za tampon-zonu.

Čitav posao oko projektovanja nove infrastrukture trebalo bi da bude gotov do juna 2017. godine, a do kraja 2018. očekuje se da bude ostvaren i na terenu. Stručnjaci procenjuju da bi u narednih pet godina Palić mogao da bude jezero koje će iz pete preći u drugu kategoriju voda.