Loading...

+381 13 661-122

Grad Subotica

Aktuelnosti

Značajna izdvajanja za socijalnu zaštitu i mere socijalne politike

21.12.2015.

- Grad Subotica ima veoma dugu tradiciju brige o ugroženim građanima i sa ponosom možemo da istaknemo da su izdvajanja za socijalnu zaštitu i mere socijalne politike od pet odsto u odnosu na ukupan budžet Grada među najvećima u Republici Srbiji – izjavio je danas Milimir Vujadinović, član Gradskog veća zadužen za oblast socijalne zaštite, na prigodnoj svečanosti, u Velikoj većnici Gradske kuće, upriličenoj povodom prezentacije realizovanih projekata i aktivnosti u oblasti socijalne zaštite na teritoriji grada Subotice.

 9786_1.jpg

Uz podsećanje da je lokalna samouprava i ove godine izdvojila značajna sredstva za aktivnosti Službe „Otvorena zaštita“, u okviru Gerontološkog centra, Doma za decu ometenu u razvoju „Kolevka“, Centra za socijalni rad, Osnovne i srednje škole „Žarko Zrenjanin”, Fondacije „Exspecto“ i Narodne kuhinje Gradske organizacije Crvenog krsta u Subotici, on je rekao da je grad Subotica ove godine obezbedio 39 miliona dinara za funkcionisanje službe za negu i pomoć u kući.

- Ova služba je u toku 2015. godine na mesečnom nivou imala u proseku 530 korisnika usluga pomoći u kući, odnosno oko 240 korisnika usluga nege. Služba za negu i pomoć u kući će do kraja godine ostvariti ukupno 71.000 radnih sati u direktnom radu sa korisnicima usluga – kazao je Vujadinović.

Subvencionisanje gradskog i prigradskog prevoza za najugroženije kategorije

Lokalna samouprava je, naveo je, u 2015. godini u Domu „Kolevka“ finansirala funkcionisanje Dnevnog boravka za decu sa posebnim potrebama do 18 godina, u ukupnom iznosu od 5.562.000 dinara, kao i funkcionisanje Prihvatne stanice za decu do 18 godina (među kojima su i deca migranti) u iznosu od 1.838.000 dinara, gde se obezbeđuje prihvat, kratkotrajan smeštaj, ishrana i primena zdravstveno-higijenskih mera, kao i utvrđivanje identiteta maloletnika i preduzimanje mera u cilju trajnog zbrinjavanja.

Grad je i ove godine obezbedio sredstva za nesmetano funkcionisanje Centra za socijalni rad u ukupnom iznosu od 30.497.000 dinara, naglasio je Vujadinović, i dodao da je socijalna zaštita u našem gradu finansirana i putem podržavanja Fondacije mentalne higijene „Exspecto”, u iznosu od 4.201.000 dinara, Narodne kuhinje Crvenog krsta, sa 25.404.000 dinara, i obeležavanja dana borbe protiv siromaštva obezbeđujući pakete higijene i hrane za socijalno ugrožena lica.

- U okviru mera socijalne politike, u ovoj godini usvojen je Pravilnik o subvencijama komunalnih usluga, na osnovu kog su opredeljena sredstva za naknadu za pravo na besplatan prevoz ugroženih kategorija. U budžetu Grada za 2015. godinu predviđeno je čak 76 miliona dinara za ove namene. Subotica je jedina lokalna sredina u Srbiji u kojoj se subvencioniše kako gradski tako i prigradski javni prevoz za najugroženije kategorije stanovništva (lica starija od 65 godina) - podvukao je Milimir Vujadinović.

Prema njegovim rečima, u ovoj godini je opredeljen iznos od 18.520.000 dinara za stambeno zbrinjavanje i ekonomsko osnaživanje izbeglih i interno raseljenih lica (Komesarijat za izbeglice i migracije u ovim aktivnostima učestvovao sa više od 15 miliona dinara), a za naknade porodiljama osigurano je 22 miliona dinara, s tim da taj iznos u sledećoj godini neće biti smanjen.

Velika ulaganja u „Dom za negu” i Privremeni prihvatni centar za migrante

Za naš grad je, istakao je, izuzetno značajna podrška i pomoć Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

- Najznačajnije ulaganje u Gerontološkom centru je upravo izgradnja objekta u radnoj jedinici ’Dom za negu’ i realizaciju tog projekta u potpunosti je finansiralo Ministarstvo za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Novoizgrađeni objekat površine oko 700 kvadratnih metara raspolaže kapacitetom za smeštaj 66 nepokretnih i polupokretnih korisnika, a u izgradnju i opremanje objekta uloženo je oko 60 miliona dinara. Nakon ove investicije, Gerontološki centar u Subotici postao je treća po veličini ustanova socijalne zaštite u Srbiji – kazao je Vujadinović.

On je podsetio da je krajem novembra otvoren Privremeni prihvatni centar za migrante na obodu grada, da je izgradnja u potpunosti finansirana od strane nemačke humanitarne organizacije Arbeiter-Samariter-Bund (ASB) i da je u adaptaciju objekta uloženo 150.000 evra.

Za manje od dva meseca kompletno je adaptiran objekat od 580 metara kvadratnih, kapaciteta 75 do 150 kreveta, i predat Komesarijatu za izbeglice i migracije, rekao je Vujadinović i poručio da bi, vodeći se principom da ne postoji veća radost ni veća nagrada od osećaja da ste svojim delima nečiji život promenili na bolje, i u narednoj godini trebalo neumorno da radimo na unapređenju socijalne zaštite i socijalne politike u našem gradu.

Dobra saradnja sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja

Prisutnima u Velikoj većnici Gradske kuće obratili su se i gradonačelnik Subotice Jene Maglai, predsednik Skupštine grada Ilija Maravić i državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dr Nenad Ivanišević.

Jene Maglai je, između ostalog, izjavio da se grad Subotica i pored velike ekonomske i migrantske krize u 2015. godini uspešno nosio sa problemima u socijalnoj zaštiti i da je uprkos sve većem pritisku na budžet zadovoljan rezultatima i ljudima koji su zaduženi za oblast socijalne zaštite u našem gradu.

Ilija Maravić je, između ostalog, rekao da smatra da bez vertikalne koordinacije sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, odnosno, ministrom Aleksandrom Vulinom i državnim  sekretarom Nenadom Ivaniševićem, skupštinske odluke koje se odnose na oblast socijalne zaštite u Subotici ne bi mogle tako uspešno da se sprovedu u delo.  

Nenad Ivanišević je najavio da će se u 2016. godini proširiti kapaciteti u Domu za decu ometenu u razvoju  „Kolevka” za zbrinjavanje migranata bez roditeljskog staranja, u saradnji sa Vladom Švajcarske, da će Vlada Nemačke i Humanitarna organizacija „Help” uložiti sredstva u renoviranje objekta subotičkog Doma zdravlja i nabavku ambulantnog vozila, da bi, u slučaju postizanja dogovora sa Vladom Norveške, trebalo da se prošire i kapaciteti u Gerontološkom centru i da će Centar za socijalni rad do kraja 2015. godine dobiti jedno vozilo.